Google milyonlarca hastanın sağlık kayıtlarını gizlice toplamış

Google milyonlarca hastanın sağlık kayıtlarını gizlice toplamış

Teknoloji devi Google'ın ABD'de 21 eyalette milyonlarca kişinin tıbbi kayıtlarını topladığı ortaya çıktı.

ABD'de 21 eyalette doktorları ve hastaları haberdar etmeksizin milyonlarca kişinin tıbbi kayıtlarını topladığı ortaya çıkan teknoloji devi Google, projenin Federal Sağlık Yasası'na tamamen uygun olduğunu söyledi.

Şimdilik tıbbi kayıtları toplananlar, ABD'nin iki numaralı sağlık hizmetleri kuruluşu olan, 50 eyaletten 21'i ile Columbia federal bölgesinde faaliyet gösteren, 2600 hastaneli Katolik bir kurum olan Ascension'da tedavi gören hastalar. Ancak Google'ın 'Project Nightingale' adını verdiği sağlık verisi toplama faaliyetinden Ascension'un ne doktorlarının ne de hastalarının haberi var.

Tüm sağlık geçmişi

İlkin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin verdiği ve diğerlerinin devam ettirdiği habere göre, programda yığılan veriler, hastanın adı-soyadı, doğum tarihi eşliğinde laboratuvar sonuçları, doktor teşhisleri, hastane kayıtları dahil tüm sağlık geçmişini içeriyor. 

Çalışanlar erişiyor ve indiriyor

Sputnik'in haberine göre, Google'ın en az 150 çalışanının bu verilere erişimi var. Üstelik bazı Google çalışanlarının bu verileri indirdiğinden endişe ediliyor. 

Ascension'un anlaşmaya vararak paylaştığı verilerin Google tarafından ileri yapay zeka ve makine öğrenme süreçlerini kullanan yeni bir yazılım tasarımlamak için kullanıldığı, bu yazılımla bireysel hasta bakımının yeniden düzenlenmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

Bir tuşla kişisel sağlık geçmişine erişim

Proje, Google’ın bulut departmanı altında geliştiriliyor. 

Bulut sunucular kullanılması, Ascension sağlık hizmeti sağlayıcılarının 'hasta arama' denilen bir aracı kullanmasını sağlayacak, bununla her hastanın tüm sağlık geçmişinin birarada bulunduğu bireysel sayfasına pat diye erişilebilecek. 

'Project Nightingale' haberi teknoloji devlerinin mahremiyet ihlallerine dair yeni bir skandal şeklinde patlasa da, Google, projenin Federal Sağlık Yasası'na tamamen uygun olduğunu ve kurdukları sistemin hasta verileri için sağlam korumalar içerdiğini söyledi.

"Haberdar etmek gerekmiyor"

The Verge'in sorularını yanıtlayan Google sözcüsü, kendilerinin vardığı gibi bir anlaşma söz konusuysa bir sağlık hizmetleri kuruluşunun çok hassas sağlık kayıtlarını teknoloji çalışanlarıyla paylaşmasının sektörün standart pratiği olduğunu anlattı.

Hastalarının özel tıbbi verilerini kullanarak bu sağlık hizmetleri kuruluşunun işine yarayacak araçlar kurduklarını söyleyen Google sözcüsü, bu yüzden hastaları haberdar etmelerinin gerekmediğini belirtti.

Silikon Vadisi'nin diğer devlerinden Amazon, Apple ve Microsoft da sağlık sistemine müdahil olup hasta verilerini ele geçirmek yönünde çalışmalar yürütüyor, ama henüz Google'ınki gibi muazzam çapta bir anlaşmaya ya henüz varamadı ya da vardığı henüz ortaya çıkmadı. 

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.