1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Polise yakalanan soyguncu Google'ı suçladı
Polise yakalanan soyguncu Google'ı suçladı

Polise yakalanan soyguncu Google'ı suçladı

ABD'de banka soyduktan sonra Google'ın yardımıyla yakalanan şüpheli, kişisel konum bilgilerini paylaştığı için Google'ı suçladı.

A+A-

ABD’nin Virginia eyaletinde banka soyan bir şüpheli Google'ın yardımıyla birkaç hafta sonra yakalandı. Yargılanmasına devam edilen şüpheli, kişisel konum bilgilerini paylaştığı için Google'ı suçladı ve davanın usule aykırı olduğunu savundu.

24 yaşındaki Okello Chatrie, Virginia eyaletinde silahla girdiği bankadan 195 bin dolar alarak kaçtı. Olay 20 Mayıs 2019 tarihinde Virgina eyaletinin küçük Midlothian kentinden gerçekleşti.

Soruşturmayı yürüten polis, güvenlik kamera kayıtlarında zanlının soygun esnasında cep telefonu kullandığını tespit etti. Bunun üzerine savcı kararı ile Google’den o saatte ve o bölgede bulunan bütün cep telefonlarının takip listesi alındı. Polis, Google'ın "geofence" (coğrafi mevki koruma duvarı) hizmeti sayesinde şüpheli olduğu düşünülen 19 kişinin verilerine ulaştı ve asıl şüpheli olan Okello Chatrie'yu yakaladı.

Google Map veya Gmail hesabı kullanıcıları Google tarafından takip edilebiliyor ve yargı kararıyla bu bilgiler gerektiğinde güvenlik güçleriyle paylaşıyor.

Savunma makamından anayasal hak ihlali iddiası: Herkesin çantasını aramak gibi

Okello Chatrie'nin avukatları kişisel bilgilerin izinsiz paylaşıldığı ve polisin makul olmayan yöntemlerle bu bilgilere ulaştığı gerekçesiyle müvekkilinin anayasal hakkının ihlal edildiğini savunuyor.

Müvekkilinin savunma haklarına riayet edilmediğini belirten Chatrie’nin avukatı, "Bu yapılan New York Times Meydanı'nda cüzdan çalan birini bulmak için herkesin çantasına tek tek bakmanın dijital versiyonudur" benzetmesini yaptı.

Bu tür bir aramanın tamamen yasal olduğunu ve şüphelinin kendi telefonundaki konum paylaşma özelliğini aktif bıraktığını savunan savcılar, Google’ın kamu için tehlike teşkil eden birinin bulunmasına katkı sağladığını belirtiyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler