1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. Google reklam veren siyasileri açıklayacak
Google reklam veren siyasileri açıklayacak

Google reklam veren siyasileri açıklayacak

Google mayıs ayında gerçekleştirilecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde reklam veren siyasetçilerin kimliklerini açıklayacak.

Sputnik
A+A-

ABD'deki 2016 seçimleri sonrasında ortaya çıkan skandalda, Facebook üzerinden verilen reklamların belli kişileri hedef alarak yalan haber aracılığıyla seçimlere müdahale edilmeye çalışıldığını ortaya koymuştu.

Ayrıca, Rusya da 9 Eylül'de yapılan yerel seçimler öncesinde 'vatandaşları izinsiz siyasi eylemlere katılmaya çağıran reklamlar yayınlaması nedeniyle' Google'a seçimlere müdahale konusunda uyarı yazısı göndermişti.

Gelirlerinin büyük bir kısmını reklamlardan elde eden Google, benzer bir krize izin vermemek için Avrupa Birliği Parlamentosu seçimlerinde önlem alacağını açıkladı.

Reklam verenler açıklanacak

Alınan önlemler kapsamında, seçimlere yönelik reklam verdiği tespit edilen kişilerin kimlikleri ilk aşamada bir onay sürecinden geçecek. Ardından söz konusu reklamları kimin finanse ettiği bilgisi kullanıcılarla paylaşılacak.

Seçimlerin sona ermesiyle birlikte Google bu reklamlar hakkındaki tüm bilgileri rapor halinde paylaşacak.

Avrupa Birliği'nde yaşayan 350 milyon seçmen, adaylarla ilgili bilgilere Google üzerinden ulaşabilecek. Gelecek mayıs ayında Avrupa Birliği Parlamentosu'nun 705 üyesini seçmek üzere Birlik genelinde yaklaşık 350 milyon kişi oy kullanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler