1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Gündem ABD güçlerinin ülkeden çekilmesi: ABD ile Taliban 29 Haziran'da tekrar masaya oturuyor
Gündem ABD güçlerinin ülkeden çekilmesi: ABD ile Taliban 29 Haziran'da tekrar masaya oturuyor

Gündem ABD güçlerinin ülkeden çekilmesi: ABD ile Taliban 29 Haziran'da tekrar masaya oturuyor

ABD ve Taliban, 29 Haziran’da ABD destekli birliklerin Afganistan’dan çekilme takvimi ve Taliban’ın Afgan topraklarında saldırı düzenlemeyecekleri garantisi vermesi üzerine görüşecek.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD ve Taliban, Afganistan’da barış için 29 Haziran’da yeniden görüşecek. Görüşmelerde ABD destekli birliklerin Afganistan’dan çekilme takvimi ve Taliban'ın Afgan topraklarında saldırı düzenlemeyecekleri garantisi vermesinin gündeme geleceği belirtiliyor.

Katar’ın başkenti Doha’da yapılacak toplantı taraflar arasındaki yedinci görüşme olacak. ABD’li müzakereciler Taliban'la, Afganistan’da 18 yıllık savaşı sona erdirmek için geçen Ekim’den bu yana görüşüyor.

Taliban’ın Doha’daki siyasi büro sözcüsü Sohail Shaheen, yabancı güçlerin çekilme takvimi açıklandığında müzakerelerin bir sonraki aşamaya geçeceğini söyledi. Shaheen, ‘’Çekilmenin tamamlanmasını beklemeye ihtiyacımız yok. Hem çekilme hem de müzakereler eşzamanlı olarak sürdürülebilir’’ dedi. ABD de Taliban’ın Afganistan’ı saldırılar için üs olarak kullanmayacağının garantisini istiyor.

Görüşülmesi gereken diğer iki konu da Afganistan’da Batı destekli Kabil hükümeti ile isyancılar arasında bir ateşkes ve müzakere sürecinin başlatılması. Ancak Taliban, yabancıların kuklası olarak tanımladığı Afgan hükümeti ile görüşmeyi reddediyor.

Görüşmelerle ilgili bilgi sahibi iki kaynak, Reuters’a, Mayıs ayında sona eren 6’ncı tur müzakerelerin iki taraf için de huzursuz bir biçimde sona erdiğini ancak sonrasında uzlaşılabilecek konularla ilgili resmi olmayan bir görüşme gerçekleştirildiğini açıkladı.

Afganistan doğumlu ABD'li diplomat Halilzad’ın Eylül ayında atanmasının ardından Afganistan'daki savaşa sona erdirme çabaları arttı. 1996-2001 yılları arasında yönetimde olan Taliban, ABD destekli güçlerce devrilmesinin ardından hala Afgan topraklarının önemli bir bölümünü elinde bulunduruyor.

Çoğu ABD'li 20 bin yabancı asker, ABD liderliğindeki NATO eğitim gücünün bir parçası olarak Afgan güçlerine eğitim veriyor. Bazı ABD güçleri de terörle mücadele operasyonları yürütüyor.

Geçen Mart ayında, Taliban'ın El Kaide gibi gruplarla bağlarını koparması sözüne karşılık yabancı birliklerin çekilmesi konusunda bir taslak anlaşma üzerinde uzlaşılmıştı. Reuters’a bilgi veren bir Taliban yetkilisi, Cumartesi günü başlayacak görüşmelerde daha fazla netlik ve sonuç beklendiğini belirtti. Ancak yetkili 7’nci tur görüşmelerde ateşkes ve Afgan hükümeti-Taliban görüşmelerinin tartışılmayacağını savundu.

Afgan hükümetinden bazı yetkililerse ABD ile Taliban anlaşmasıyla yabancı birliklerin çekilmesi, ABD birliklerinin ülkeden ayrılması ve hükümet güçlerinin savaş meydanında yalnız kalmasından endişeli. Halilzad ise yine Twitter mesajında, ‘’Afganistan'a barışın gelmesini istiyoruz. ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi peşinde değiliz" açıklaması yapmıştı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler