1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Hafter güçleri Trablus'ta sivilleri bombaladı
Hafter güçleri Trablus'ta sivilleri bombaladı

Hafter güçleri Trablus'ta sivilleri bombaladı

Libya'nın doğusunu elinde bulunduran Halife Hafter'e bağlı savaş uçakları başkent Trablus'ta sivil alanları bombaladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Libya'nın doğusunu elinde bulunduran Halife Hafter'e bağlı savaş uçakları başkent Trablus'ta sivil alanları bombaladı.

Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Sağlık Bakanlığı'nın sözcüsü Fevzi Uneyyis tarafından yapılan açıklamaya göre Hafter'e bağlı savaş uçaklaru Trablus'un güneyini vurdu.

Şehrin güneyinde yer alan Ayn Zara bölgesinde düzenlenen saldırılar en az 3 sivil hayatını kaybetti.

Hafter güçleri konuya dair bir açıklama yapmadı.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Fevzi Uneyyis, UMH'nin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu'nun Facebook sayfasında yer alan açıklamasında, Hafter güçlerine ait uçakların, Trablus'un güneyindeki Ayn Zara bölgesinde düzenlediği hava saldırısında 3 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Hafter güçlerinden ise konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

Halife Hafter kimdir?

Halife Hafter, ülkenin batısındaki Trablus hükümeti ile dost olan gruplara karşı acımasız bir savaş başlatması ve petrol ticareti yapılan bazı limanları ele geçirmek gibi birkaç siyasi operasyonel hamlelerden sonra, Libya'da yükselen önemli bir aktör halini aldı.

Kaddafi’nin 1978-1987 yılları arasında Çad’a açtığı savaşta esir düşen General Halife Hafter, ABD ordusunun yardımıyla kurtarıldı. ABD siyasi sığınma hakkı tanımasıyla ABD’ye yerleşen Hafter, o günden sonra ülke dışında Kaddafi’ye karşı faaliyetler yürütmeye başladı. Ancak bu süreçte hem Kaddafi yönetimi ve hem de Kaddafi karşıtları nazarında soru işaretleri taşıyan bir isim olarak ünlendi. İki taraf da Hafter'i CIA ajanı olarak suçladı.

Libya’da Kaddafi’ye karşı başlayan ayaklanmadan bir ay sonra Mart 2011’de 20 yıl aradan sonra tekrar Libya’ya döndü. Kaddafi’nin devrilmesinin ardından da Libya Milli Meclisi tarafından kara kuvvetleri komutanlığına atandı. Libyalılar’ın siyasi planları olduğu gerekçesiyle mesafeli yaklaştığı Hafter, 2013 yılında bir muhtıra yayınlayarak “meclisi feshettiğini” ilan etmişti.

60 bine yakın savaşçıya liderlik ettiği düşünülen Hafter'in ABD'nin bölgedeki etkisinin zayıflamasının ardından Rusya'yı yeni bir partner olarak görmeye başladığı ifade ediliyordu. Hafter, İslami hareketlere karşı duran laik ve liberal kesim tarafından destek görüyordu. Batılı ülkelerden aldığı desteğin Halife Hafter'in Libya'da meclis üstü bir güç haline gelmesinde büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Libya'nın doğusundaki muhalif gruplara yönelik düzenlenen askeri operasyonlarda ABD, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Mısır Hafter'e destek veriyordu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler