1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Haiti'de çete şiddeti sebebiyle bu yıl 2 bin 400 kişi can verdi
Haiti'de çete şiddeti sebebiyle bu yıl 2 bin 400 kişi can verdi

Haiti'de çete şiddeti sebebiyle bu yıl 2 bin 400 kişi can verdi

Haiti'de çete şiddeti sebebiyle bu yılın başından bu yana 2 bin 400 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Haiti'de ocak ayından beri çeteler tarafından 2 bin 400'den fazla kişinin öldürüldüğü açıklandı. Yüzlerce kişinin linç edildiği belirtilirken, yaklaşık bin kişinin de kaçırıldığı kaydedildi. 

Yarımada ülkesi Haiti'de çetelerin neden olduğu yaygın şiddet olaylarının önüne geçilemiyor. Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de bu hafta meydana gelen çatışmalarda 30 kişi öldü, ondan fazla kişi de yaralandı.

Ülkede yaşanan şiddet olaylarına dair Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada bu yılın başından beri yüzlerce kişinin öldüğü duyuruldu.

BM insan hakları ofisi sözcüsü Ravina Shamdasani Cenevre'de gazetecilere verdiği demeçte, "Bu yıl 1 Ocak ile 15 Ağustos arasında en az 2 bin 439 kişi öldü ve 902 kişi de yaralandı" dedi. 

Aynı zaman süreci içerisinde 951 kişinin de kaçırıldığını açıklayan Sözcü Shamdasani, "24 Nisan'dan Ağustos ortasına kadar 350'den fazla kişi yerel halk ve kanunsuz gruplar tarafından linç edildi" ifadelerini kullandı.

Çeteler ülke başkentinin yüzde 80'ninde etkili olurken, fidye için adam kaçırma, araba hırsızlığı, tecavüz ve silahlı gasp şiddet içeren suçların başında geliyor. 

Başkentin çeteler için önemli mahallerinden bir olan Carrefour-Feuilles bölgesinde bu hafta çok sayıda ev ateşe verilirken iki polis öldürüldü. Olaylar nedeniyle 5 bin kişinin evlerini terk ettiği kaydedildi. 

Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin 2021'de öldürülmesi, ülkede çetelerin giderek daha güçlü bir şekilde hakimiyet kurmasına neden olurken durum önemli ölçüde kötüleşti. 

Ülke emniyet güçlerinin de liderlik sorunları nedeniyle şiddet olayları karşısında işlevsiz kaldığı kaydedildi.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.