Hama'da Hapishane İsyanı: 200 Mahkum Serbest Kalacak

Hama'da Hapishane İsyanı: 200 Mahkum Serbest Kalacak

Hama merkez hapishanesinde tutukluların 2 günlük eyleminden sonra Esed rejimi ile varılan anlaşma kapsamında 200 tutuklu serbest bırakılacak.

Suriye'nin orta kesiminde bulunan Hama merkez hapishanesindeki tutuklular ve rejim güçleri arasında anlaşmaya varıldı.

Mahkumların 2 günlük eyleminden sonra Beşşar Esad rejimi ile varılan anlaşma kapsamında 34 siyasi tutuklu serbest bırakıldı.

Salıverilen tutukluların Suriye Kızılayına teslim edildiği ve farklı yerlere gönderildiğini belirten kaynaklar, anlaşma uyarınca 200 tutuklunun serbest bırakılacağını aktardı.

Kaynaklar, mahkumların halen bir albay ve 5 güvenlik gücü mensubunu alıkoyduğunu, bu kişileri serbest bırakmak için rejimin 166 mahkumu serbest bırakmasını beklediğini bildirdi. Anlaşmaya göre, isyanın sebebi olan 5 siyasi mahkum da idam edilmeyecek.

Esad rejiminin hapishanedeki siyasi tutuklulardan 5'ini idam etmek istemesine karşı çıkan mahkumlar, önceki gün bu kişileri teslim etmeyerek isyan etmişti. Rejim güçleri bunun üzerine Hama hapishanesini kuşatmış, cezaevine yoğun göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etmişti. Tutukluların rejimden bir albay, 2 yüzbaşı ve birkaç güvenlik mensubunu alıkoymasının ardından taraflar, dün müzakere başlamıştı. Mahkumlar, dün rejimin 2 subayını serbest bırakmıştı.

Hama Merkezi Hapishane'sinden çekilen görüntüler: 

İsyan ederek gardiyanları esir alan tutuklular: 

Kaynak: Anadolu Ajansı ve Mepa News

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.