1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Hamaney'e 'diktatör' diyen muhalife ceza: Hayatını okuyup aynı şekilde yazacak
Hamaney'e 'diktatör' diyen muhalife ceza: Hayatını okuyup aynı şekilde yazacak

Hamaney'e 'diktatör' diyen muhalife ceza: Hayatını okuyup aynı şekilde yazacak

İran'da Hamaney'e diktatör diyen muhalif Abulfazl Ghadiani, Hamaney'in hayatını konu alan iki kitabı okuma ve kelimesi kelimesine tekrar yazmakla cezalandırıldı.

Sputnik
A+A-

İran'da Ayetullah Hamaney'i ‘despot' diye niteleyen ve hükmüne son verilmesi için ulusal çapta protesto çağrısı yapan muhalif Abulfazl Ghadiani'ye ilginç bir ceza verildi.

Ghadiani, Hamaney ile ilgili üç kitabı okumak ve onları kelimesi kelimesine tekrar yazmak zorunda.

Ghadiani'ye verilen ‘okuma listesinde', Arap yazar Saeed Akeff'in ‘The Story of Winter' kitabının yanı sıra bizzat Hamaney tarafından yazılan ‘The Story of Sistan Province' ve ‘How to Identify Your Enemy' kitapları yer aldı.

Alışılmamış bu ceza aynı zamanda Ghadiani için üç yıllık bir hapis süresi de öngörüyor.

Ghadiani, Hamaney'i ‘dikta yönetimine ve gücü olan açlığı nedeniyle İslam devriminin özgürlük ve adalet ideallerine ihanetle' suçluyor.

Ghadiani, Hamaney'e yönelik son eleştirisinde, "Biz, Hamaney'in ülkeyi bir diktatör gibi yönettiğini görmek için devrim yapmadık" demişti.

İran'da yasaklı olan Halkın Mücahitleri Örgütü'nün kurucu üyelerinden 74 yaşındaki Abulfazl Ghadiani, Hamaney'e yönelik sert eleştirileri nedeniyle daha önce hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Ceza, Hamaney'in aşırılığıyla bilinen İbrahim Reisi'yi Yargı Erki Başkanlığı görevine atamasının hemen ardından geldi.

Reisi'nin atanması hem İran'da hem de uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Reisi, 1980'lerde yargı önüne bile çıkmayan yüzlerce İranlı siyasetçiyi idama mahkum etmesiyle biliniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler