1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran, Suriye ve Irak'taki yabancı Şii milislerin sayısını açıkladı
İran, Suriye ve Irak'taki yabancı Şii milislerin sayısını açıkladı

İran, Suriye ve Irak'taki yabancı Şii milislerin sayısını açıkladı

İran Devrim Muhafızları genel komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Irak ve Suriye'de İran'a bağlı faaliyet gösteren gruplara dair bilgiler paylaştı.

A+A-

İran Devrim Muhafızları komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Irak ve Suriye'de İran'a bağlı faaliyet gösteren askeri gruplara dair bilgiler paylaştı.

Caferi, her iki ülkede toplam 200 bin milisin bulunduğunu, bunların iki ülkeye eşit olarak dağıldığını, milis grupların "terörist gruplarla savaşmak için" teşkil edildiğini öne sürdü.

İran merkezli Fars haber ajansına konuşan Caferi, İran'ın söz konusu "halk güçlerine" eğitim ve destek sağladığını belirtti.

Devrim Muhafızları Komutanı, ABD'nin İran merkezli "direniş eksenini" ortadan kaldırmak için trilyonlarca dolar harcadığını iddia ederek, İran'ın ABD'ye karşı durmak için bu kadar büyük bedel ödemediğini söyledi.

İran, başta Irak ve Suriye olmak üzere birçok bölge ülkesinde milis güçler teşkil ediyor. Söz konusu Şii milis güçler, İran'ın bölgedeki etkinliğini artıran en önemli faktör konumunda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler