1. HABERLER

  2. HİNDİSTAN

  3. "Hindistan bağımsızlık yanlısı Keşmirli lideri idama mahkum edecek"
"Hindistan bağımsızlık yanlısı Keşmirli lideri idama mahkum edecek"

"Hindistan bağımsızlık yanlısı Keşmirli lideri idama mahkum edecek"

Hindistan'da bir mahkeme, Cammu Keşmir Kurtuluş Cephesi liderinin "terörizm bağlantıları" olduğuna hükmetti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hindistan'da bir mahkeme, Cammu Keşmir Kurtuluş Cephesi (JKLF) liderinin "terörizm bağlantıları" olduğuna hükmetti. "Terörizm bağlantıları" olmasına hükmedilen liderin ömür boyu hapis veya ölüm cezası alması bekleniyor.

Press Trust of India haber ajansının haberine göre mahkeme, JKFL'nin lideri olan Muhammed Yasin Malik hakkında yasa dışı yollardan para elde etmek, "terör örgütüne" üye olmak ve isyana teşvik suçlamasında bulundu. Ayrıca mahkeme hakimi Praveen Singh, Malik'in finansal varlıkları hakkında da bilgi almak istedi.

"Özgürlük aramak suçsa, bu suçu kabul etmeye hazırım"

Duruşma sırasında suçlamaları reddeden Malik, "özgürlük savaşçısı" olduğunu savundu. Malik, duruşmada JKFL hakkında bilgi verirken, kendisine yöneltilen "terörizm" suçlamalarının bir uydurmadan ibaret olduğunu ve siyasi emeller taşıdığını söyledi. Maliki "Azadi (bağımsızlık) aramak suçsa, bu suçu ve neticelerini kabul etmeye hazırım." ifadelerini kullandı.

Keşmir meselesi

1947 yılında Hindistan'dan çekilen İngiltere, prenslik olarak yönetilen Keşmir'i Pakistan veya Hindistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Çoğunluğu Müslüman olan Keşmir halkı Pakistan ile birleşmeyi seçti fakat dönemin prensi Hindistan ile yola devam etmeye karar verdi. Keşmir halkının karara karşı çıkmasıyla Pakistan ve Hindistan bölgeye askeri birlikler gönderdi ve aynı yıl iki taraf arasında savaş patlak verdi. Savaşlar dönem dönem devam etti ve bunun sonucunda Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" olarak adlandırdı. Bu süreç, Hindu ve Müslümanlar arasında 200 bin ila 2 milyon kişinin öldürüldüğü, 10 milyon ila 20 milyon kişinin yerlerinden sürüldüğü çok büyük ve kanlı bir savaşa döndü. Pakistan'dan yapılan taarruzda Keşmir'in Muzafferabad merkezli bir kısmı Pakistan'ın yönetimine geçti. Bu bölgeye 'Azad Keşmir' (Özgür Keşmir) ismi verildi.

1965'te Keşmir'de Pakistan ve Hindistan orduları arasında başlayan çatışmalar tüm sınır boyunca bir Pakistan-Hindistan savaşına dönüştü. Ağustos-Eylül 1965'te gerçekleşen bu savaş açık bir şekilde olmasa da Pakistan'ın zaferiyle bitti. Keşmir'de bin kilometrekare civarında toprak Hindistan'ın kontrolünden Pakistan'ın kontrolüne geçti. Bu savaşta iki taraftan toplam 10 bine yakın kişi öldü.

1989'da Hindistan'ın yönettiği Keşmir'de, savaşçıların Keşmir'in Pakistan ile birleşmesini talep etmesi ile çatışmalar yeniden başladı. Cammu Keşmir Kurtuluş Cephesi ise Hindistan yönetimindeki Keşmir'de ortaya çıkan ilk silahlı gruplardan biriydi.

Hindistan, Pakistan'ı isyancı grupları silahlandırmak ve destek vermekle suçluyor. Pakistan ise bu gruplara yalnızca diplomatik destek sağladığını savunuyor.

2019 yılına gelindiğinde Hindistan, Cammu Keşmir'in yıllarca sahip olduğu özel statüsünü kaldırmıştı. Hindistan Anayasası'nın 370'nci maddesi, 35A fıkrasına göre, Keşmir'in yasama organına bölgenin "daimi oturum iznine sahip kişileri" tanımlama yetkisi veriliyor ve bu kişilerin hakları tanımlanıyordu. Söz konusu maddenin kaldırılmasının, demografik yapıda değişimlere yol açabileceği ifade ediliyordu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler