1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Hindistan ile gerilen Pakistan hava sahasını sivil uçuşlara yeniden açtı
Hindistan ile gerilen Pakistan hava sahasını sivil uçuşlara yeniden açtı

Hindistan ile gerilen Pakistan hava sahasını sivil uçuşlara yeniden açtı

Pakistan, Hindistan ie arasında yaşanan gerginlik ve çatışmalar nedeniyle kapattığı hava sahasını yeniden uluslararası uçuşlara açtığını duyurdu

A+A-

Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi, Hindistan'la yaşanan gerginliğin ardından kapatılan hava sahasının sivil uçuşlara yeniden açıldığını duyurdu.

Dünya genelinde havacılara bildirimlerde bulunan NOTAM'ın internet sitesinde de yayımlanan karara göre, "Pakistan hava sahası, derhal yürürlüğe girmek kaydıyla, ATS (Hava Trafik Hizmeti) rotalarındaki her tür sivil trafiğe açılmıştır." ifadesi yer aldı. Pakistan'da ATS'den bir yetkili de basına verdiği demeçte hükümetin kararını teyit etti ve değişikliğin yürürlüğe girdiğini aktardı.

Şubat ayı sonunda Keşmir'de Hint paramilislerin bulunduğu konvoyu hedef alan ve 40'tan fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası iki nükleer güç olan Pakistan ile Hindistan karşı karşıya gelmişti.

Olaydan kısa süre sonra Pakistan ordusu, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan'a ait iki savaş uçağını düşürmüştü. Savaşın eşiğine gelinen hadisede gerginliğin tırmanmasıyla Pakistan, komşusu Hindistan'a hava sahasını tamamen kapatmıştı.

İslamabad'ın hava sahasını açma kararının ardından Hindistan Sivil Havacılık Bakanlığı, kısıtlama getirilen güzergahların kullanılmaya başlandığını açıkladı.

Stratejik bir güzergahta bulunan Pakistan'ın söz konusu kararı birçok havayolu şirketinin rotasını ya çok daha uzatarak değiştirmesine ya da tamamen iptal etmesine neden olmuştu. Şubat ayından bu yana hava sahasının kapalı tutulması, havayolu şirketlerine milyonlarca dolara mal oldu. Pakistan her gün yüzlerce uçağın geçtiği bir konumda bulunuyor.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler