1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Hindistan İsrail'in izinde: 'Keşmir'de İsrail gibi yerleşimler inşa etmeliyiz'
Hindistan İsrail'in izinde: 'Keşmir'de İsrail gibi yerleşimler inşa etmeliyiz'

Hindistan İsrail'in izinde: 'Keşmir'de İsrail gibi yerleşimler inşa etmeliyiz'

Hindistan'ın ABD Başkonsolosu Sandeep Chakravorty, ülkesinin Keşmir'deki faaliyetlerini İsrail'e benzetti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hindistan'ın ABD Başkonsolosu Sandeep Chakravorty, ülkesinin Keşmir'deki faaliyetlerini İsrail'e benzetti.

Sosyal medyada paylaşılan bir konuşmasında Chakravorty, Hindistan'daki Narendra Modi'nin Keşmir kararını desteklerken, İsrail'in Filistin'deki Yahudi yerleşimlerini örnek gösterdi.

"Dünyada bizim takip edebileceğimiz bir emsal var" diyen Chakravorty, İsrail'in Filistin'de Yahudi yerleşimleri kurduğunu, kendilerinin de buna benzer şekilde Keşmir'de Hindu yerleşimleri kurmalarının gerektiğini savundu.

Yahudilerin ve İsrail'in kendilerine örnek olması gerektiğini belirten Hint başkonsolos, Keşmir'de kurulacak Hindu yerleşimleriyle, Keşmir'in Hindulaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Ne olmuştu?

İktidardaki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP), seçim vaadi olarak sunduğu Keşmir'in özel statüsünü kaldırma kararını 5 Ağustos'ta uygulamıştı.

Bu kapsamda, anayasanın Keşmir'e özel statü veren 370 ve 35A maddeleri kaldırılmıştı.

Yürürlükten kaldırılan maddelerle Keşmir dışındaki Hindistanlıların bölgede yerleşmesi, mülk satın alması, yerel hükümete memurluk yapması ve bölgede akademisyenlik yapması yasaklanıyordu.

Aynı zamanda bu maddeler bölge yönetiminin çoğu meselede kendi kanunlarını çıkarabilmesini sağlıyordu.

Keşmir'in demografisini ve siyasi yapısını koruyan maddelerin ortadan kalkmasının ardından, bölgeyi en hafif ihtimalle bir demografik kriz beklediği ifade ediliyordu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler