Hindistan Başbakanı Modi: Pakistan'ı 10 günde yerle bir ederiz

Hindistan Başbakanı Modi: Pakistan'ı 10 günde yerle bir ederiz

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Pakistan'ı tehdit etti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Pakistan'ı tehdit ederek, olası bir savaşta komşusunu "10 günden az bir sürede yerle bir edecek" güce sahip olduklarını söyledi.

Daha önce üç kez savaşan iki nükleer güç, geçtiğimiz yıl Keşmir'de yaşanan gerginlikte dördüncü savaşın eşiğinden dönmüştü. Salı günü ordu mensuplarına seslenen Başbakan Modi, "Pakistan üç savaşta kaybetti. Pakistan'ı yerle bir etmek ordumuzun en fazla 7 ila 10 gününü alır" diye konuştu.

Şubat 2019 ortalarında Keşmir'in Pulwama kentinde gerçekleşen, 40 Hint askerinin hayatını kaybettiği intihar saldırısının ardından yükselen tansiyon, sınır ihlali suçlamalarıyla artmaya devam etmişti.

Aynı dönemde Hindistan'a ait bir savaş uçağının Pakistan güçlerince düşürülüp pilotunun esir alınmasıyla 'savaş' söylemleri artmıştı.

Modi, Pakistan'ı, Keşmir'in Yeni Delhi'ye bağlı bölgelerindeki militanları destekleyerek Hindistan'a karşı vekalet savaşı yürütmekle suçluyor. Hint lider, geçen yılki gelişmelerin Hindistan'ın hava saldırılarında 'teröristlerin hedef alındığının' bir kanıtı olduğunu savunuyor.

Birleşik Krallık'ın himayesinin 1947 yılında sona ermesinin ardından Hindu çoğunluk Hindistan'da, Müslüman çoğunluk da Pakistan'da kalacak şekilde Keşmir ikiye bölünmüştü. Hindistan ile Pakistan'ın bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra bölgenin kontrolünün kimde kalacağı meselesi iki ülkenin üç defa büyük savaşa girmesine yol açmıştı.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.