Hindistan'da radikal Hindu çeteler 'virüs yaydıkları' bahanesiyle Müslümanlara saldırıyor

Hindistan'da radikal Hindu çeteler 'virüs yaydıkları' bahanesiyle Müslümanlara saldırıyor

Hindistan'da koronavirüs salgınıyla birlikte Hindu çetelerin, Müslümanlara yönelik kitlesel saldırılarında artış yaşandı.

Hindistan'da devlet ve iktidar destekli radikal Hindu çetelerin Müslümanlara yönelik saldırıları artarak devam ediyor.

Ülkedeki vatandaşlık yasası nedeniyle artan gerginlik sonrası Müslümanlara karşı kitlesel linçler başlamış, bu linçler koronavirüs tedbirleri sonrasında sokağa çıkanların sayısının azalmasıyla şiddetini yitirmişti.

Ancak son dönemde söz konusu saldırılarda tekrar artış yaşandığı göze çarpıyor.

"Koronavirüs bahanesi"

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre ülkede devlet destekli linç kampanyası şekil değiştirmiş durumda.

Hindistan Sağlık Bakanlığı'nın, koronavirüsün ülkeye İslami bir medreseden yayıldığını iddia etmesi, bunun yanı sıra iktidardaki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) Müslümanları koronavirüs ile ilişkilediren kara propagandaları, Müslümanlara karşı saldırıları tırmandırdı.

Punjab eyaletinde de Sih tapınaklarından "Müslüman çiftçilerin sattıkları sütlerde koronavirüs olduğu" söylentileri yayılarak saldırılara zemin hazırlandı.

Müslümanlara ait ev ve iş yerlerine yönelik saldırıların, kitlesel linçlerin artması halinde, ülkedeki virüs krizi sebebiyle yaşanılan zorlukların Müslümanlar için daha da ağırlaşacağı ifade ediliyor.

Ülke çapında Müslümanlara yönelik nefret saldırıları sürüyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.