1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Hong Kong'da polis 200’den fazla göstericiyi gözaltına aldı
Hong Kong'da polis 200’den fazla göstericiyi gözaltına aldı

Hong Kong'da polis 200’den fazla göstericiyi gözaltına aldı

Hong Kong'da hükümet karşıtı gösteriye katılan 200'den fazla kişi gözaltına alındı.

A+A-

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde hükümet karşıtı gösteriye katılan 200’den fazla kişinin polis tarafından gözaltına alındığını bildirildi. Hong Kong medyasında çıkan haberlere göre polis pazar gece yarısı şehirde gösteri yapan kişilerin dağılmaları için defalarca yapılan uyarıların ardından gözaltına alındığını kaydetti.

Polis yetkilileri Mongkok bölgesinde göstericilerin yolları taşlarla kapatmaya çalıştığını ve caddelerde ateş yaktığını söyledi.

Hong Kong son iki senedir demokrasi yanlısı protestolara sahne oluyor. Koronavirüs tehdidinin düşmesiyle son haftalarda gösteriler yeniden canlanma eğiliminde. Hükümet daha önce sokakta en fazla dört kişinin toplanmasına izin verirken bu sayı sekize çıkarıldı.

Hong Kong gazeteleri isimsiz kaynaklara dayandırdıkları haberlerinde en az 200-250 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İngiltere uzun süre yönetiminde tuttuğu Hong Kong’u 1997'de Çin’e devretti. Hong Kong, 1997’den bu yana “tek devlet ikili idare” sistemi altında. Geçtiğimiz sene Hong Kong’da suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgili yasa tasarısına üzerine kitlesel gösteriler yaşanmış, tasarı rafa kaldırılmıştı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler