1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çin'den Hong Kong yönetimine destek ziyareti
Çin'den Hong Kong yönetimine destek ziyareti

Çin'den Hong Kong yönetimine destek ziyareti

Çin Başbakanı Li Keqiang, gösterilerin sürdüğü Hong Kong'a bir ziyaret gerçekleştirerek Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam ile görüştü.

A+A-

Çin Başbakanı Li Keqiang, Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam’ın Pekin’in “sarsılmaz desteğine” sahip olduğunu söyledi. Çin karşıtı gösterilerin sürdüğü Hong Kong’a bir ziyaret gerçekleştiren Li Keqiang, Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam’ın, "refah ve istikrarın güvencesi olduğunu" iddia etti.

Çin Başbakanı, “Ülkemiz sizin ve yönetiminizin çalışmalarını ve çabalarınızı takdir ediyor. Siz sosyal istikrarı sağlamak için elinizden gelen en iyisini yaptınız.” dedi.

Hog Kong’da göstericiler Çin yanlısını olarak bilinen Carrie Lam’ın istifa etmesini istiyor.

Protestolarda şiddet dalgası

Hong Kong'da, haziranda, şüphelilerin Çin'e iadesi yasa tasarısına karşı başlayan demokrasi yanlısı protestolarda, son haftalarda protestocular ile polis arasındaki şiddet olayları artmıştı.

Tasarı, 23 Ekim'de resmen geri çekilmesine rağmen protestocular, "demokratik reform" talepleriyle eylemleri sürdürme kararı almıştı.

Göstericiler, tasarının geri çekilmesiyle protestoların "ayaklanma" olarak adlandırılmasına son verilmesini, polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız komisyon kurulmasını, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını ve kentte siyasi reform sürecinin yeniden başlatılmasını içeren beş talep öne sürüyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler