1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Hong Kong'lular protesto için sokaklara indi
Hong Kong'lular protesto için sokaklara indi

Hong Kong'lular protesto için sokaklara indi

Yönetiminin İngiltere’den Çin’e devredilişinin 22. yılında Hong Kong sokakları, yüz binlerce kişinin katıldığı protesto gösterilerine sahne oldu.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Hong Kong’un yönetiminin İngiltere’den Çin’e devredilişinin 22 yılında Hong Kong’da yüz binlerce kişi protesto gösterileri için yeniden sokaklara çıktı. Polis sokaklardaki çok sayıda protestocuya biber gazı ve coplarla müdahale etti. Hükümet Sözcüsü çıkan olaylarda şu ana kadar 25 polis ve göstericinin yaralandığını açıkladı.

Bazı yolları trafiğe kapatan göstericilerin bugün akşam saatlerine yönelik olarak da yine büyük bir yürüyüş hazırlığında oldukları belirtiliyor.

Göstericilerin bazı noktalarda Çin bayraklarını indirerek onun yerine Hong Kong bayrağının siyah versiyonunu astıkları ifade edildi.

Devir teslimin yıl dönümü törenleri her yıl ufak çaplı protestolara sahne oluyordu. Ancak bu sene bir süre önce Hong Kong yönetiminin suçlu ve şüphelilerin Çin’e iadesini kolaylaştıracak bir yasayı meclise getirmesi ülkede tansiyonu yükseltmiş ve gösterilere neden olmuştu. Bu sene devir teslimin yıl dönümü gösterileri de yine aynı yasa tasarısına yönelik tepkilerin de odağı haline gelmiş durumda.

Hong Kong yönetimi günlerce süren ve milyonlarca insanın katıldığı protesto gösterileri nedeniyle söz konusu yasa tasarısının görüşmelerini önümüzdeki yıla erteledi.

haber-altliklari.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler