İbrahim Kalın: Libya'da ateşkes için Hafter Sirte ve Cufra'dan çekilmeli

İbrahim Kalın: Libya'da ateşkes için Hafter Sirte ve Cufra'dan çekilmeli

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya konusunda basına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya konusunda merak edilen konulara dair açıklamalar yaptı.

Fransız AFP haber ajansına konuşan Kalın, açıklamasında ülkedeki son durumu değerlendirirken, Fransa'ya da sert eleştiriler yöneltti.

Kalın, Libya'da kalıcı bir ateşkes olabilmesi için Hafter'in Sirte ve Cufra'yı terk etmesi gerektiğini ifade etti.

İbrahim Kalın Türkiye'nin Libya'da meşru aktör olan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) desteklediğini, Fransa'nın ise Hafter'e destek olarak NATO'nun güvenliğini tehlikeye attığını dile getirdi. Kalın, Fransa'yı gayrimeşru bir savaş ağasını desteklemekle suçladı.

Libya'da savaş

Libya'da savaş Sirte önlerinde düğümlenmiş durumda.

Mayıs ayıyla beraber Hafter'e karşı hızlı bir ilerleyiş kaydeden UMH, Trablus'un batı sahilini, Vatiye Hava Üssü'nü, Trablus'un güney kırsalını ve Tarhuna'yı Hafter güçlerinin geri püskürtülmesi suretiyle kontrol altına aldı. Ardından Sirte yönüne doğru ilerleyişe geçti.

Bölgede UMH'nin saldırıları sürerken, Hafter güçleri ve UMH arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. 6 Haziran'dan bu yana süren çatışmalarda her iki taraf da sahada büyük bir kazanım elde edebilmiş değil. Buna ek olarak bölgenin geleceği için Türkiye ve Rusya gibi aktörlerin dahil olduğu diplomatik görüşmeler de hız kazanıyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.