"İdlib'deki kamplarda intihar oranları artıyor"

"İdlib'deki kamplarda intihar oranları artıyor"

Suriye'nin kuzeybatısında muhaliflerin kontrolünde bulunan İdlib'de intihar vakalarının arttığı gözlemleniyor.

Yoksulluk ve savaşın büyük zarar verdiği İdlib, Suriye'de “muhaliflerin son kalesi” durumunda. Ancak tecrit halindeki bölgede çoğu Suriyeli, hayatta kalabilmek için acil yardıma muhtaç. Halk ve uzmanlar, umutsuzluğun bölgede yaygın hale geldiğini, gittikçe artan sayıda genç insanın canına kıydığını söylüyor.

İki yıldan faha önce, İdlib vilayetine yaklaşık bir yıl süren saldırının son aylarında, Suriye Savaşı’nın en büyük kitlesel göçü yaşandı ve bir milyona yakın insan evlerini terk etti.

İdlib’de intihar vakaları bir önceki yıla göre yüzde 40 artışta

Doktorlar, İdlib'de gençler arasında intiharın giderek yaygınlaştığını söylüyor.

Dr. Ahmed el Osman, "Suriye'de son on yılda intihar sayıları arttı. Ancak vakalarda artış olduğunu fark ettiğimiz son iki yılda özellikle daha da yaygınlaştı" diyor.

Suriye'nin kuzeybatısındaki istatistikler güvenilir değil. Ancak, Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Ekibi isimli yardım grubu, 5 Haziran itibariyle İdlib'de 33 intihar girişimi kayda geçirdiğini ve bu sayının 2021'in tamamındaki vakalardan yaklaşık yüzde 40 daha fazla olduğunu ifade etti.

Akıl sağlığı uzmanları, intiharların nedeninin genellikle İdlib'de yaygın olan aşırı yoksulluk ve izolasyondan kaynaklandığını belirtiyorlar.

Tıbbi Bakım ve Yardım Kuruluşları Birliği’nden uzman Zilal El Esad’a göre, “İnsanların müthiş hayat pahalılığına ve yüksek kiralara uyum sağlayacak kaynakları yok. Bu, intiharlarda önemli bir unsur.”

Zilal El Esad, zorlu koşulların, aile içi şiddet ve uyuşturucu kullanımının yanısıra, depresyon gibi psikolojik sorunların da artışına neden olduğunu dile getiriyor.

Salim el Ancuki, zamanın oğlunun kaybının verdiği acıyı dindirmediğini söylüyor: "Küçük oğlum, ağabeyi ile oynadığını ve ona 'Nerede saklanıyorsun?' dediğini hayal ettiğini anlatıyor. Eşim elbiselerine sarılıp onun için ağlıyor. Ben ise hala onun öldüğünü kabul edemiyorum.”

Kaynak: Amerika'nın Sesi

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.