İmamoğlu hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis ve siyasi yasak talebi

İmamoğlu hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis ve siyasi yasak talebi

İmamoğlu hakkında 'Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama', 'Suç İşlemeye Tahrik', 'İftira' ve 'Hakaret' suçlarını işlediği gerekçesiyle şikayetçi olundu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na "Kamu görevlisine alenen hakaret" suçundan dava açıldı. İddianamede, İmamoğlu'na Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı'ya hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ve siyasi yasak istendi. İmamoğlu beyanında, söz konusu şikayetin ciddiyetten uzak ve siyasi saiklerle yapıldığını belirtti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Sadi Yazıcı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 25 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen, Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 3. Etap Açılışı Programı'nda yaptığı konuşmadan sonra aracına doğru hareket ettiği sırada, alanda bulunan bazı kişilerin, Tuzla Belediye Başkanı'nı yuhaladıkları ve “eleştiri sınırını aşan eylemlerde” bulundukları belirtildi.

İddianame, bu sırada kürsüde konuşma yapan İmamoğlu'nun, “kendisinden beklenilen devlet adamına yakışır şekilde suhuletin sağlanmasına yardımcı olmadığı, aksine olayları tırmandırıcı ifadeler kullandığı, halkın saldırgan tavırlarını körüklediği ve ‘O arkadaş burayı germeye gelmiş. Nezaketsiz provokasyona devam ediyor, kötü söz sahibine aittir’ dediği” iddia edildi.

İmamoğlu hakkında 'Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama', 'Suç İşlemeye Tahrik', 'İftira' ve ,'Hakaret' suçlarını işlediği gerekçesiyle şikayetçi olundu. Şikayet üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Hazırlanan iddianamede, şüpheli Ekrem İmamoğlu'nun beyanına da yer verildi.

İmamoğlu: Şikayet siyasi saiklerle yapıldı

İmamoğlu beyanında, Sadi Yazıcı'nın yuhalandığı esnada 3 kez ayağa kalkıp izleyicilere dönerek onları sakinleştirmek ve susturmak için el işaretinde bulunduğunu, söz konusu şikayetin ciddiyetten uzak ve siyasi saiklerle yapıldığını, ortada detaylı savunma yapılacak bir durum olmadığını, lekelenmeme hakkının bir gereği olarak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesini istediğini belirterek, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

İddianamede, İmamoğlu'nun, 'Kamu görevlisine alenen hakaret' suçundan 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve siyasi yasak istendi. İddianamede, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama", "Suç İşlemeye Tahrik" ve "İftira" suçlarından ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Kaynak: Ajanslar, BBC Türkçe

whtspp.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.