1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. IMF üçüncü kez küresel ekonomi büyüme tahminlerini düşürdü
IMF üçüncü kez küresel ekonomi büyüme tahminlerini düşürdü

IMF üçüncü kez küresel ekonomi büyüme tahminlerini düşürdü

Uluslararası Para Fonu'nun açıkladığı küresel konjonktür tahminlerine göre dünya ekonomisindeki büyüme, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle yavaşlıyor.

Deutsche Welle
A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF) Washington'daki merkezinde açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle dünya ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini aşağı çekti.

Güncel konjonktür tahminlerinin yer aldığı raporda, 2019 yılı için dünya ekonomisinin büyüme tahmini yüzde 3,2, önümüzdeki yıl için de 3,5 olarak belirlendi. Geçen Nisan ayında bu yılın büyüme tahminini yüzde 3,3 olarak açıklayan IMF, böylece bu yıl içinde büyüme tahminini üçüncü kez düşürmüş oldu.

Ticari anlaşmazlıklar ve siyasi gerginlikler

Raporda, karşılıklı olarak birbirine gümrük cezaları uygulayan ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle büyüme tahminlerinin düşürüldüğü belirtildi.

IMF ayrıca ABD'nin uyguladığı yaptırımların küresel sevkiyat zincirinde aksaklıklara yol açabileceğini vurgulayarak ABD yönetimi ve Çin teknoloji şirketi Huawei arasındaki anlaşmazlığa da atıfta bulundu. Raporda İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışıyla ilgili güvensizlik ve Basra Körfezi'ndeki gerginliğin de büyüme tahminlerine olumsuz yansıdığına işaret edildi.

Euro Bölgesi'nin oranı değişmedi

IMF, Euro Bölgesi'ne ilişkin yüzde 1,3 oranındaki büyüme tahminini ise değiştirmedi. Geçen Nisan ayına oranla Çin için tahminini yüzde 0,1 puan düşüren IMF, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 6,2 oranında büyüyeceğini açıkladı. 2019 için ABD'nin büyüme tahminini geçen Nisan ayına göre yüzde 0,3 puan yukarı çeken IMF, ABD ekonomisi için yüzde 2,6 büyüme tahmininde bulundu.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler