1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İngiltere başbakan adayı Johnson'dan AB'ye tazminat resti
İngiltere başbakan adayı Johnson'dan AB'ye tazminat resti

İngiltere başbakan adayı Johnson'dan AB'ye tazminat resti

Başbakanlık koltuğu boşalan İngiltere’de favori adaylardan Boris Johnson, Avrupa Birliği’ne ödenmesi gereken 44 milyar euroluk tazminatı ödemeyeceğini açıkladı.

A+A-

İngiltere’de istifa eden Theresa May’in yerine gelecek favori başbakan adaylarından görülen Boris Johnson, ülkesi adına daha iyi bir Brexit anlaşması elde edilmedikçe, AB’ye ödenmesi gereken 39 ile 44 milyar euroluk tazminatı ödemeyeceğini açıkladı.

En başından beri İngiltere'nin AB’den ayrılmasını destekleyen Johnson, Brexit’in "daha iyi koşullarda" yapılması için tazminatı hemen ödemeye karşı çıktığını ifade etti.

Johnson konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "İyi bir anlaşmanın sonuçlanması için para hem müthiş bir çözüm, hem de müthiş bir kolaylaştırma aracıdır" ifadelerini kullandı. Johnson, nihai bir anlaşmaya varılsa bile ülkesinin bütün isteklerinin karşılamadan böyle bir parayı vermesinin tuhaf olduğunu söyledi.

Geçen hafta İngiltere'ye gelen ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere'nin AB’ye olan borçlarını ödememesi gerektiğini söylemişti. Ayrıca Trump, İngiltere başbakanlık için en uygun kişinin Boris Johnson olduğunu savunmuştu.

22 Temmuz'a kadar yeni başbakan seçilecek

Brexit süreciyle ilgili belirsizlik sürerken May'in parti genel başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı henüz bilinmiyor. Adaylık için pazartesi gününden itibaren resmi başvurular başlayacak.

Genel başkan olarak seçilen yeni isim aynı zamanda başbakan olarak görev yapacak. İngiltere'nin yeni başbakanının 22 Temmuz tarihine kadar belirlenmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği ile aylar süren müzakerelerin ardından 29 Mart tarihinde Avrupa Birliğinden ayrılması planlanan İngiltere bu tarihi en son 31 Ekim 2019'a erteledi. May'in yerine geleceği düşünülen Boris Johnson, her halükarda 31 Ekim tarihinde AB'den ayrılma taraftarı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler