1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İngiltere Başbakanı May'in koltuğu sallanıyor: 'Devrilmeye çalışılıyor'
İngiltere Başbakanı May'in koltuğu sallanıyor: 'Devrilmeye çalışılıyor'

İngiltere Başbakanı May'in koltuğu sallanıyor: 'Devrilmeye çalışılıyor'

İngiliz gazetelerinde Başbakan Theresa May'in koltuğunun sallantıda olduğu ve bir grup kabine üyesinin May'i devirmeyi planladığı yönünde haberler yer aldı.

Deutsche Welle
A+A-

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, kabinesi tarafından istifaya zorlanabileceği bildiriliyor. Pazar günü, aralarında "Daily Mail” ve "Sunday Times” gazetelerinin de bulunduğu İngiliz basınının hükümete yakın çevrelere dayanarak verdiği haberlere göre, bir grup kabine üyesi May’e karşı harekete geçmeye hazırlanıyor.

"Sunday Times” editörü Tim Shipman, Cumartesi akşamı attığı Tweet ile, May'a karşı kapsamlı bir "darbe”nin hazırlandığını duyurdu.

Shipman, bu haberi,  May'i devirmek isteyen ve isminin açıklanmasını istemeyen 11 kabine  üyesine dayandırdı. Bir bakanın, "Son yaklaştı. 10 gün içinde May gitmiş olacak” dediği aktarıldı.

Başbakan Yardımcısı David Lidington'ın geçici olarak başbakanlığı gelmesinin söz konusu olabileceğini yazan "Sunday Times”, Lidington’ın Brexit süreci için yeni bir yol haritası çıkarmasının planlandığını kaydetti. Yeni başbakanın ise sonbaharda seçilebileceğini belirten gazete, kabine üyelerinin Pazartesi günkü kabine toplantısında May'i istifaya davet edeceğini bildiriyor.

May'in istifaya yanaşmaması durumunda bakanların kendisi görevlerinden istifa ile tehdit edeceği kaydediliyor. "Daily Mail” gazetesinin haberine göre ise, Çevre Bakanı Michael Gove da, May'in koltuğuna oturmaya aday bir isim.

Daha önce "The Times” ve "The Daily Telegraph” gazeteleri de, istifa etmesi konusunda May üzerindeki baskının arttığını yazmış, şu anda takvim üzerinde konuşulduğunu duyurmuştu. Hükümet çevrelerinde ise, bu haberlerin yanlış olduğu dile getirilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler