1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Irak Hizbullahı'ndan ABD'ye tehdit
Irak Hizbullahı'ndan ABD'ye tehdit

Irak Hizbullahı'ndan ABD'ye tehdit

Irak Hizbullahı (Ketaib Hizbullah) Güvenlik Sorumlusu Abu Ali Askeri, ülkedeki ABD askerlerine yönelik saldırı tehdidinde bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Şii milis grubu Haşdi Şabi bileşenlerinden Irak Hizbullahı (Ketaib Hizbullah) Güvenlik Sorumlusu Abu Ali Askeri, yaptığı basın toplantısında ABD’nin yaptığı hava saldırılarına yanıt vermekte kararlı olduklarını söyledi.

“İşgalcilerin askerleriyle savaş, tüm Iraklıların kararıdır” diyen Abu Ali Askeri, “Bu kararda hiçbir tarafın müdahalesi yoktur ve işgalci güçlerin son askeri ülkeden çekilene kadar geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Abu Ali Askeri, “Hiçbir ülkenin diplomatik temsilciliğini hedef almayacağız, bir ‘savaş büyükelçiliği’ olan ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği hariç”  dedi.

Yapacakları saldırıların şiddetli olacağını belirten Abu Ali Askeri, “Düşman mesajı iyi anlamalı, yanıtımız çok sert olacak. Akıllarının bile alamayacağı şekilde saldırılarımızı geniş kapsamlı yapacağız” şeklinde konuştu.

Irak Hizbullahı yetkilisi, ABD güçleriyle birlikte hareket edenleri de tehdit etti.

Irak Hizbullahı Resmi Sözcüsü Muhyi Muhammed de 5 Temmuz’da yaptığı açıklamada, ABD güçlerinin Irak’ta bulunmalarının, Irak Parlamentosu’nun ülkeyi terk etmelerine dair kararı ile çeliştiği için yasadışı olduğunu savunmuştu.

“Bu sebeple Irak’taki Amerikalıları, kendilerine karşı düzenlenecek bir operasyona karşı uyarıyoruz” diyen Muhyi Muhammed , şunları kaydetmişti:

“İşgalci ABD kuvvetlerinin, Irak iradesine meydan okumaya cüret edip güçlerini Irak’ta tutmaları halinde direnişin yetenekleri, kabiliyetleri ve silahları karşısında şaşkınlığa uğrayacaklarını söyledik. Irak ve Suriye’de, ABD’ye, DAİŞ’in tehditlerine, buna ek olarak İsrail’in teşkil ettiği tehlikelere karşı direnen grupların misyonu, bu gruplara, özellikle füzeler ve insansız hava araçları (İHA) gibi caydırıcı silahlarla donanma ve hazırlanma sorumluğu yüklüyor.”

Son günlerde Irak’taki ABD ve Uluslararası Koalisyon güçlerinin bulunduğu üs ve tesislere yönelik saldırılar arttı.

Kaynak: Rudaw, Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler