1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "İran ABD'nin Irak'ı terk etmesini istemiyor"
"İran ABD'nin Irak'ı terk etmesini istemiyor"

"İran ABD'nin Irak'ı terk etmesini istemiyor"

Fransa Irak Araştırmaları Merkezi Direktörü Adil Baxewan, İran’ın stratejik açıdan şuan ABD’nin Irak’ı terk etmesini istemediğini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa Irak Araştırmaları Merkezi Direktörü Adil Baxewan, İran’ın stratejik açıdan şuan ABD’nin Irak’ı terk etmesini istemediğini söyledi.

Baxewan, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile ABD Başkanı Joe Biden arasında imzalanan stratejik anlaşmayı değerlendirdi.

"ABD’nin Irak’ı terk etmek istemediği ortaya çıktı. ABD, Irak’ı terk edemez” diyen Baxewan, “Bunun bir çok nedeni var. ABD’nin Irak’ta askeri ve askeri, güvenlik, ekonomik ve jeopolik çıkarları var. ABD’liler 2011 sürecinin tekrarlamasını istemiyor" dedi.

Baxewan, "ABD’nin 2011 yılında Irak’ı sorumsuz bir şekilde terk ettiğini ifade eden Baxewan, “ABD’nin 2011’de Irak’ta bıraktığı boşluğu Suudi Arabistan’ın, Arap ülkelerinin, Türkiye’nin veya Avrupa ülkelerinin doldurmadığını, sadece İran’ın bu boşluğu doldurduğunu belirtti" ifadelerini kullandı.

Baxewan sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki bir neden de IŞİD'in henüz bitmemiş olması ve IŞİD'in tüm dünya için, özel olarak da ABD için tehdit  teşkil etmesi, ABD’nin Irak’ta Haşdi Şabi diye yeni bir düşmanı var. IŞİD, ABD için ne kadar tehlikeliyse, Haşdi Şabi milisleri de ABD için o kadar tehlikeli."

Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani’nin Bağdat’ta Şii milis liderleriyle bir araya gelmesini de değerlendiren Baxewan, İran’ın şuan stratejik açıdan ABD’nin Irak’ta kalmasına ihtiyaç duyduğunu, taktiksel açıdan ise milisler yoluyla ABD’ye yoğun baskı yaparak Irak’taki gücünün fazla olması için çaba gösterdiğini dile getirdi.

Washington’da imzalanan stratejik anlaşmada Irak güçleri ve Peşmerge güçlerine desteğin yer aldığını ve bunun çok önemli olduğunu söyleyen Baxewan, ABD’nin Kürdistan Bölgesi’ne stratejik partner muamelesi yaptığını ifade etti.

twtbanner-001.jpg

 
 

 

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler