1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran: Aşırıcılık ve terörle mücadelede Çin ile işbirliği yapıyoruz
İran: Aşırıcılık ve terörle mücadelede Çin ile işbirliği yapıyoruz

İran: Aşırıcılık ve terörle mücadelede Çin ile işbirliği yapıyoruz

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif 'ABD ile ticaret savaşında Çin'i desteklediklerini' ayrıca 'Tek Çin' politikasını da ciddi ve güçlü bir şekilde savunduklarını belirtti.

A+A-

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Pekin'e yapacağı ziyaret öncesi Çin'in Global Times Gazetesi için kaleme aldığı makalede Tahran-Pekin ilişkilerinden övgüyle söz etti.

"Bugün Çin, İran'ın vazgeçilmez bir ekonomik partneri ve iki ülke birçok alanda stratejik ortaklar haline geldi." ifadelerini kullanan Zarif, "Ortak sorunların daha fazla işbirliği, eşgüdüm ve yakın iletişim gerektiren ortak çözümlere ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Tek Çin'i savunuyoruz"

İran ve Çin'in dünya barışı ve güvenliği için iletişim halinde olması gerektiğini vurgulayan Zarif, "ABD ile yaşadığı ekonomik savaşta Çin'i destekliyoruz. İran, 'Tek Çin' politikasını da ciddi ve güçlü bir şekilde savunmaktadır." ifadelerine yer verdi.

Cevad Zarif, "İran mevcut gelişmeler ışığında, 'sözde ticaret savaşı'nda Pekin'in tutumunu kuvvetle desteklemekte ve değer vermektedir. ABD'nin korumacı yaklaşımını ve kurallara dayalı ticareti terk etmesini ise zarar verici, anlamsız ve yıkıcı olarak değerlendirmektedir." görüşüne yer verdi.

"Terörle mücadelede Çin ile iş birliği yapıyoruz"

Çin'in İran için önemli bir ekonomik ortak olduğunu kaydeden Zarif, makalesinde, 'iki ülkenin aşırıcılık ve terörle mücadele gibi birçok alanda iş birliği yaptığını ve aynı görüşleri paylaştığını' dile getirdi.

İran ve Çin'in, İpek Yolu'nu canlandırarak, kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istediğini belirten Zarif, "İran, Tek Çin ilkesinin kazanımlarına ve 'tek ülke iki sistem' politikasına değer vererek Çin'in içişlerine her türlü müdahaleyi reddetmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler