1. HABERLER

  2. SURİYE SAVAŞI

  3. İran son dönemde Suriye'de 9 bin kişiyi silah altına aldı
İran son dönemde Suriye'de 9 bin kişiyi silah altına aldı

İran son dönemde Suriye'de 9 bin kişiyi silah altına aldı

İran, Suriye’nin güneyi ve kuzeydoğusunda kendisine bağlı milis grupların faaliyetlerini artırıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran, Suriye’nin güneyi ve kuzeydoğusunda gençleri silahlandırma faaliyetlerini yoğunlaştırdı. Alınan bilgilere göre İran’ın silahlandırdığı Suriyeli genç sayısı 9 bine ulaştı. Tahran'ın, diğer yabancı güçlerin ülkenin kuzeybatısındaki İdlib başta olmak üzere diğer çatışmalarla meşgul olmasından faydalandığı vurgulandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İran güçleri ve Hizbullah gibi İran yanlısı milislerin, Suriye'nin güneyinde ve Fırat'ın batı kıyısında, maddi destek karşılığında Suriyelileri gizliden ve açıktan kendi saflarına kattıklarını kaydetti.

İranlıların ve Hizbullah’ın Dera ilindeki faaliyetlerini aktaran SOHR’a göre Dera’nın kuzeyinde bulunan 313. Tugay’a bağlı Seraya el Arin üyeleri aracılığıyla Sayda, Dail ve İzra’da gençleri kendi saflarına katmaya devam ediyor.

SOHR Fırat nehrinin batısıyla ilgili olarak ise sürecin, şu anda tamamen İran nüfuzunun kontrolü altında olan Deyrizor’un doğu kırsalındaki Meyadin'den El Bukemal’e kadar uzanan bölgede devam ettiğini bildirdi.

Şarkul Evsat'ın haberine göre, Suriye'nin güneyinde İran'ın silah altına aldığı gençlerin sayısının 5 bin 350’yi aştığını kaydeden SOHR, Deyrizor kırsalında ve Fırat'ın batısında kalan bölgede İran güçleri ve milislerinin saflarına dahil olan gençlerin ve farklı yaş aralıklarındaki erkeklerin sayısının 3 bin 600’e ulaştığını belirtti.

SOHR, İranlı milislerin, Rusya’nın Türkiye ile olan anlaşmalar çerçevesinde Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonlarla meşgul olmasından yararlanarak söz konusu faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını söyledi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler