İran Suriye'de kendi cezaevlerini kuruyor

İran Suriye'de kendi cezaevlerini kuruyor

İran destekli Şii milis örgütlerin Suriye'de kendilerine ait cezaevleri teşkil ettiği bildirildi.

İran, Suriye'de Şii milis örgütler eliyle cezaevleri teşkil ediyor.

Başta Suriye'nin doğusundaki Deyrizor ili olmak üzere yoğun olarak etkinlik gösteren Şii milis örgütler, bu bölgelerin idaresini de tamamen ele almış durumda.

"El Bukemal'de cezaevi kuruldu"

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, İran Devrim Muhafızları tarafından komuta ve koordine edilen Şii milis gruplar, Deyrizor ilinin Irak sınırındaki El Bukemal yerleşiminde yeni bir cezaevi teşkil etti. Bununla birlikte aynı bölgede İran destekli güçlere ait cezaevlerinin sayısı 3'e yükselmiş oldu.

Bölge kaynakları geçmişte Esed rejimi ile Şii milisler arasında esirlerin idaresine dair bir anlaşma olduğunu ve esirlerin rejime teslim edildiğini, ancak bir süredir İran destekli milislerin esirleri teslim etmediğini ve kendilerine ait cezaevlerinde tuttuğunu bildiriyor.

Bölge genelinde bir süredir Rusya destekli Esed rejimi güçleri ile İran destekli Şii milisler arasında gerilim yaşandığı biliniyor.

Suriye topraklarında kendisine bağlı cezaevleri açması, İran'ın bölgedeki egemenliğinin vardığı boyutları da gözler önüne seriyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.