1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran Suriye'nin doğusunu 'satın alıyor'
İran Suriye'nin doğusunu 'satın alıyor'

İran Suriye'nin doğusunu 'satın alıyor'

Suriyeli aktivistler İran'ın Suriye'nin doğusunda birçok konutu ve arsayı satın aldığını ifade ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriyeli aktivistler İran'ın Suriye'nin doğusunda birçok konutu ve arsayı satın aldığını ifade ediyor.

Ülkenin doğusundaki Deyrizor ili merkezli aktivistler, İran rejiminin Deyrizor'da birçok bölgeyi Esed rejiminden satın almaya başladı.

Yerel aktivist ağı "Deir Ez Zor 24" editörü ve aktivist Ömer Ebu Leyla, İranlı isimlerin bölgede birçok dükkanı ve gayrimenkulü satın aldığını ifade etti. Bölge sakinleri İran'ın, Deyrizor'daki Meyadin merkez olmak üzere birçok bölgede satın almalar gerçekleştirdiğini belirtti. Bölgede İran'ın, normal değerinin 3 katı bedellerle satın alımlar gerçekleştirdiği kaydedildi.

Yerel kaynaklar İran'ın çeşitli hayır kuruluşları ve vakıfların çatısı altında bölgede organize olduğunu da aktardı. Aynı zamanda İran'ın bölgede tarım alanlarını satın aldığı da belirtildi.

İran daha önce Suriye'nin başkent Şam gibi birçok noktasında yerleşimler satın almış, bölgelere Şii nüfusu yerleştirmişti. "İran'ın Suriye'den çıkarılması" gündemdeyken, demografik hamlelerle ülkedeki varlığını kökleştirmek istediği göze çarpıyor. Şii nüfusun varlık göstermediği Deyrizor gibi bölgelerde İran'ın faaliyetlerinin nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu.

Kaynak: Mepa News

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler