1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran ulusal kripto parasının çalışmalarını tamamladı
İran ulusal kripto parasının çalışmalarını tamamladı

İran ulusal kripto parasının çalışmalarını tamamladı

İran Merkez Bankası'nın resmi onayının ardından İran'a ait kripto para geliştirme çalışmaları tamamlandı.

A+A-

ABD'nin İran'ın bankacılık ve finans kurumlarına ambargo uygulaması, kripto parayı İran hükümeti için önemli hale getirdi.

Projeyi yürüten İran Merkez Bankası'nın görevlendirdiği Informatics Services Corporation (ISC) başkanı Seyyed Abotaleb Najafi, projeyle kripto paranın ve blok zinciri bilgisayar ağı teknolojisinin İran'daki kapasitesi ve kullanılabilirliğini keşfetmeyi amaçladıklarını söyledi.

İran hükümeti desteğinde geliştirilen kripto paraya henüz bir isim verilmedi.

Kripto para birimi Riyal'e endekslenecek

İran merkezli haber ajansı IBENA'ya açıklamalarda bulunan Seyyed Abotaleb Najafi, ulusal kripto parasının İran'a finansal ödemelerde, bireysel bankacılık işlemlerinde ve bankalar arası işlemlerde kolaylaştırıcı rol oynayacağını belirtti.

Kripto para biriminin, devlet kontrolünde geliştirilmesi, ülkenin zayıf ve gittikçe değer kaybeden ulusal para birimi Riyal'e endekslenecek olması olması, işlevselliği hakkında soru işaretlerini artırıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler