İran'daki protestolarda ölü sayısı 5'e yükseldi

İran'daki protestolarda ölü sayısı 5'e yükseldi

İran'da başörtüsü takmadığı gerekçesiyle gözaltına alınan bir kadının polis nezareti altında hayatını kaybetmesinin ardından başlayan rejim karşıtı gösteriler büyüyerek devam ediyor.

22 yaşındaki genç kadın Mahsa Amini'nin ölümünün ardından devam eden protesto gösterilerinde çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Tahran rejimine bağlı güvenlik güçlerinin İran'ın Sakkız kentinde protestoculara karşı yaptığı müdahalede 5 kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Ancak ölümler resmi makamlarca doğrulanmadı.

İran resmi haber ajansından (IRNA) yapılan açıklamada birkaç şehirde gerçekleşen protestolarda polisin kalabalığı dağıttığını öne sürdü.

Mahsa Amini'nin ölümü

İran ahlak polisi, başörtüsünü 'kurallara uygun bir şekilde takmadığı' gerekçesiyle 22 yaşındaki Mahsa Amini'yi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar arasında birkaç kadın da vardı.

Yerel kaynaklara göre Amini, ahlak polisince darp edildi. Aldığı darbelerin etkisiyle komaya girdiği belirtilen Amini bir süre sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Tahran rejimine bağlı güvenlik kaynakları ise Amini'nin "doğal bir rahatsızlık sonucu" öldüğünü savunuyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.