İran'la anlaşmaya varılamadı, petrol fiyatları arttı

İran'la anlaşmaya varılamadı, petrol fiyatları arttı

Petrol fiyatları, İran nükleer görüşmelerinde altıncı turun da anlaşmaya varılamadan bitmesiyle yükseldi

Petrol fiyatları, İran ve küresel güçlerin yeniden canlandırmaya çalıştığı nükleer anlaşma üzerinde mutabakata varılamamasıyla varil başına 72 dolara yükseldi.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında yüzde 0,4 yükselerek art arda dördüncü haftayı da yükselişle kapattı.

Diplomatlar görüşmelerin altıncı turunda da toplantıyı ertelerken taraflar arasında önemli konulardaki anlaşmazlıklar devam ediyor. Anlaşmanın yeniden canlandırılması ABD’nin yaptırımlarının hafiflemesine ve daha fazla petrol üretiminin piyasalara dönmesine neden olacak.

İran’da muhafazakar İbrahim Reisi’nin seçilmesiyle birlikte görüşmelerin akıbeti de tehlikeye girdi. ABD yaptırımının hedef aldığı isimlerden biri olan Reisi için İran hükümeti yaptırımların kaldırmasını şartlardan biri olarak öne sürüyor.

Petrol, büyük ekonomilerin aşılamayla beraber karantinadan çıkmasıyla sene başından bu yana yüzde 50’ye yakın artış kaydederken özellikle ABD ve Asya’nın belirli bölgelerinde talep güçlü bir toparlanma kaydetti.

Temmuz vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,4 yükselişle varil başına 71,91 dolara yükseldi.

Ağustos vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,2 yükselişle varil başına 73,66 dolara ulaştı.

Kaynak: Bloomberg HT

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.