Yeni İran Cumhurbaşkanı Reisi'den ABD'ye çağrı

Yeni İran Cumhurbaşkanı Reisi'den ABD'ye çağrı

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, seçimlerden sonra yaptığı ilk konuşmada nükleer anlaşma görüşmelerine de değindi.

Yeni İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, seçimi kazandıktan sonra gerçekleştirdiği ilk konuşmada nükleer anlaşmayla ilgili yaptırımların kaldırılmasına ve ABD’nin nükleer anlaşmaya tam dönüşüne vurgu yaptı.

“ABD’den yaptırımların kaldırılmasının teyidini istiyoruz” diyen Reisi, yaptırımların kaldırılması için çaba göstereceklerini söyledi.

Dış politikalarının nükleer anlaşmadan ibaret olmayacağını belirten Reisi, dünyanın geri kalanıyla da iletişim halinde olacaklarını vurguladı.

Her zaman insan haklarını savunduğunu ve buna devam edeceğinin altını çizen Reisi, İran'ın füze programının ve bölgesel politikasının tartışmaya açık olmadığını dile getirdi.

Reisi, ABD’nin tam uyumluluk ile anlaşmaya geri dönmesi çağrısında bulunurken Avrupa’nın da anlaşma çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi. ABD'nin samimiyetini göstererek tüm yaptırımları kaldırması gerektiğini söyleyen yeni Cumhurbaşkanı Reisi, ABD'nin yaptırım listesinde yer alıyor.

Reisi bunlara ek olarak Suudi Arabistan ile elçiliklerin karşılıklı açılması için bir engel görmediğini belirtti.

Kaynak: Bloomberg HT

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.