1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "İsrail çocuk haklarını çiğneyen bir devlet olarak tanınsın"
"İsrail çocuk haklarını çiğneyen bir devlet olarak tanınsın"

"İsrail çocuk haklarını çiğneyen bir devlet olarak tanınsın"

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, BM'nin "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar" isimli raporunda İsrail'in çocuk haklarını çiğneyen bir devlet olarak tanınması gerektiğini söyledi.

AA
A+A-

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e gönderdiği "Filistinli çocukların İsrail tarafından hedef alınması" konusunu ele alan mektubunda, Filistinli çocukları öldürmesi ve keskin nişancılar tarafından doğrudan hedef alması nedeniyle İsrail'in BM'nin yıllık "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar" raporuna "çocuk haklarını ihlal eden bir devlet olarak eklenmesi" talebinde bulundu.

İsrail'in uluslararası birçok sözleşmeyi ihlal ettiğini belirten Ureykat, Guterres'e hitaben mektupta, "Bilginiz üzere, İsrail, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi dahil, diğer birçok anlaşmada olduğu gibi, 4'üncü Cenevre Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini açık şekilde ihlal ettiğini ve bunu sürdürdüğünü gösteren deliller var." ifadelerine yer verdi.

Ureykat, İsrail ordusundaki keskin nişancıların Gazze sınırında geçen cuma gösterilere katılan Filistinlilere ateş açması sonucu, aralarında 12 ve 14 yaşlarında iki çocuğun, İsrail ordusundan yüzlerce metre uzaktayken öldürüldüğüne işaret etti.

İsrail'i, "okul ve hastahanelere saldırmasının yanı sıra öldürme, adam kaçırma ve insani yardımların Filistinlilere ulaşmasını engelleme" gibi ihlallerle suçlayan Ureykat, İsrail'in Filistin halkının çocuklarının çocuklukları ve geleceklerini ellerinden almaya devam ettiğini ifade etti.

Ureykat son olarak, İsrail güçleri tarafından uygulanan aşağılama ve Yahudi yerleşimciler tarafından düzenlenen saldırılar çocukların her gün yaşadığı gerçekler olduğunu vurgulayarak, BM'nin 70 yıldan beri İsrail'in ihlallerine yönelik, elindeki bütün araçları kullanmamasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 62'si kadın, 450'si idari tutuklu, 12'si milletvekili ve 300'ü çocuk olmak üzere yaklaşık 6 bin 500 Filistinli bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler