İsrail Gazze'de koronavirüsü tedavi eden doktoru öldürdü

İsrail Gazze'de koronavirüsü tedavi eden doktoru öldürdü

İsrail uçaklarının Pazar günü Gazze Şeridi'nde uyarıda bulunmadan vurduğu binada, uzman doktor Eymen Ebu el Avf ve ailesinden 12 kişi enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi.

Gazze Şeridi'ndeki en büyük hastanede dahiliye bölümünün başında bulunan Eymen Ebu el Avf, bölgedeki Covid-19 hastalarının tedavisinde de büyük bir sorumluluk üstlenmişti. Hekim arkadaşları, yaşamını yitiren Dr. Avf'ın "3-4 kişiye bedel bir yük üstlendiğini" anlatıyor.

Yaşadıkları binayı yerle bir eden hava saldırısında, deneyimli doktorun annesi ve babasının yanı sıra, eşi Reem, 17 yaşındaki oğlu Tevfik ve 12 yaşındaki kızı Tala da hayatını kaybetti.

BBC'ye konuşan Doktor Eymen'ın yakın arkadaşı ve eski çalışma arkadaşı Dr. Ghaith al Zaanin, "Eymen'ı tanıdığımız için kişisel olarak bizim adımıza büyük bir kayıp. Ancak hastaları ve öğrencileri için de çok büyük bir kayıp oldu" dedi.

Doktor Eymen, Gazze'deki El Şifa Hastanesi'nde dahiliye uzmanı olarak çalışmasının yanı sıra, koronavirüs hastalarına müdahalede de görev üstlenmişti ve durumu ağır hastaların yatırıldığı yoğun bakım servisinin başında bulunuyordu.

Bölgede az sayıda göğüs hastalıkları uzmanının bulunduğu biliniyor.

Doktor Eymen, iki tıp fakültesinden de öğrencilere ders veriyordu.

Yakın arkadaşı Dr. Zaanin, "Eymen gibi nitelikli birine sahip olmak için en az 10-15 yıllık bir eğitim gerekir" diyor:

"Hayatını başkalarına yardıma, hastaları iyileştirmeye ve yeni bir doktor kuşağının eğitimine adamıştı. Onun hayatımda gördüğüm en iyi kalpli ve merhametli kişi olduğunu söyleyebilirim."

Dr. Eymen Ebu el Avf, hava saldırısından sadece bir saat önce hastaneden çıkarak eve gelmişti. Apartmanın etrafında başka konutlar ve dükkanlar da vardı.

İsrail ordusu saldırının, Hamas'a ait olduğunu iddia ettiği "yer altındaki askeri hedefe yönelik olduğunu" söyledi. Açıklamaya göre, "yer altındaki hedef imha edildi, ancak üzerindeki sivil binaların yıkılmasıyla istenmeyen ölümler de gerçekleşti."

Doktor Eymen, yıkılan binada 12 saat kadar enkaz altında kaldı. Doktorlara göre, bunun 5-6 saatinde yaşıyordu. Cansız bedeni, apartmanın yıkılmasından 48 saat sonra enkazdan çıkarılabildi.

Dr. Haya Agha, "Bir doktor cenazesinin fotoğrafını gönderene kadar kimse onun öldüğüne inanmadı" diyor ve ekliyor:

"Ölümü bir felaket oldu. Üç dört doktorun yükünü tek başına sırtlanıyordu. Asla yorulmaz olduğunu düşündürtecek kadar çalışkandı."

Dr. Agha, İsrail saldırılarının hastaneye giden yolları da hedef aldığını ve saldırı günü ilk yardım ekiplerinin kurtarma sürecinin daha da zorlaştığını anlatıyor.

Dr. Eymen Ebu el Avf'un öldüğü gün 42 Filistinli daha yaşamını yitirdi. Bunlar arasında, Gazze'nin önde gelen nörologlarından Dr. Mouin al Aloul ve fizyoloji uzmanı Rajaa Ebu el Avf da vardı.

Hava saldırılarında 6 hastane ve 11 sağlık ocağı da zarar gördü. Gazze'deki tek Covid-19 test laboratuvarı da hasar aldı. Bir başka hastane ise yakıt sıkıntısı nedeniyle devre dışı kaldı.

Dr. Zaanin, "Bu adil değil. Masum sivilleri öldürmeleri bütünüyle adaletsiz. Yalnızca fiziksel altyapıya zarar vermiyorlar, insan kaynağımızı da yok ediyorlar" dedi.

Gazze'nin zaten kırılgan olan sağlık sistemi, yıllar süren çatışma ve İsrail ile Mısır'ın ablukası nedeniyle daha da zayıfladı. Covid-19 vakalarındaki artış da hastane sistemi üzerindeki yükü artırdı. Yoğun bakım yataklarında, solunum cihazlarında ve diğer ekipmanları bulmakta sorun yaşanıyor.

Hava saldırıları, bu yükü biraz daha artırdı.

Dr. Agha, "Hastanelere gelen yaralanma vakaları, doktorların daha önce görmediği türlerde. Karmaşık ameliyatlar gerekiyor ve birçok doktor bunun altından kalkabilecek şekilde eğitim alamadı" diyor.

Dr. Eymen'ın yakın arkadaşı olan ve bugün Kanada'da yaşayan Dr. Zaanin, uzman doktor eğitimi almak istediği için Gazze'yi 2017'de terk etmiş. Hekimlerin yetiştirilmesi konusunda da Gazze'de zorluk yaşanıyor.

Dr. Zaanin ve Dr. Agha, Doktor Eymen gibi bir hekimin kaybedilmesinin Gazze'ye büyük bir etkisi olacağında hemfikir. Dr. Agha ekliyor:

"Doktor Eymen, hastalarının hafızasında güzel bir iz bıraktı. En azından bir hoşça kal diyebilmeyi isterdim."

Kaynak: BBC Türkçe

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.