İsrail Kudüs'ü Yahudileştirmeye devam ediyor

İsrail Kudüs'ü Yahudileştirmeye devam ediyor

İsrail'in yasa dışı Yahudi yerleşimleri artırma planı sürüyor.

Kudüs Valiliği, İsrail'in 2022 yılının birinci altı ayında Kudüs'e dönük olarak 32 yeni yerleşim planını onayladığını dile getirdi.

Kudüs Valiliği tarafından hazırlanan raporda planların, 5 yıllık süre için 4 milyar şekel bütçe tahsis edilmesi suretiyle Kudüs'ün bazı mahallelerinin görünümlerinin değiştirilmesi projelerini de kapsadığına dikkat çekildi. Söz konusu projeler çerçevesinde Burak Duvarı'na yönelik çalışmalar için 35 milyon şekel, El-Halil Kapısı'na yönelik çalışmalar için de 40 milyon şekel tahsis edildiği belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, raporda İsrail tarafından Doğu Kudüs kısmında, eğitim alanına İsrail'in el koyması için 514 milyon şekellik bir bütçe tasarlandığı dile getirildi.

Rapora göre İsrail, Kudüs'ün içindeki ve çevresindeki Yahudi yerleşim merkezlerini birbirine bağlamak amacıyla hayata geçirmek istediği ulaşım ve yol projeleri için de 1 milyar şekel bütçe tahsis etti.

Söz konusu projeler çerçevesinde Kudüs ve çevresindeki Yahudi yerleşim merkezlerine de 22 bin yeni yerleşim birimi inşa edilmesi hesapları yapıldığı dile getirildi.

Rapora göre İsrail'in Kudüs'ün arazilerine el koymak amacıyla 2019'da başlattığı arazi düzleme çalışmalarını 2022 yılının birinci altı ayında da sürdürdü ve bu konuda hazırladığı programı 2025'e kadar sürdürmeyi hedefliyor.

Kudüs Valiliği'nin raporunda İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddet uygulamaları hakkında da bilgi verildi ve 2022 yılının ilk altı ayında Kudüs'te 7 Filistinlinin öldürüldüğü, 2176 Filistinlinin tutuklandığı, 117 yıkım işlemi gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum