İsrail Şam'da İran destekli Şii milisleri vurdu

İsrail Şam'da İran destekli Şii milisleri vurdu

Beşar Esed rejimi, hava savunma sistemlerinin 'İsrail jetlerinin başkent Şam'a yönelik düzenlediği füze saldırılarına müdahalede bulunduğunu ve düşürdüğünü ' öne sürdü.

Esed rejimi, hava savunma sistemlerinin 'İsrail jetlerinin başkent Şam'a yönelik düzenlediği füze saldırılarına müdahalede bulunduğunu ve düşürdüğünü ' bildirdi.

Rejime bağlı haber ajansı SANA'nın, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, İsrail'in, yerel saatle 01.18'de Şam kentinin çevresindeki bazı askeri noktalara füze saldırısı düzenlediği aktarıldı.

İsrail savaş uçaklarının Şam'daki bazı hedeflere saldırı düzenlemek için Golan Tepeleri üzerinde uçtuğu belirtilen ancak can ve mal kaybına ilişkin bilgi verilmeyen açıklamada, "Hava savunma sistemlerimiz düşman füzelerini karşıladı ve çoğunu düşürdü." denildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SİHG) ise İsrail'in hava saldırılarında İran destekli altı savaşçının öldürüldüğü öne sürüldü. Ayrıca SİGH, bir diğer saldırının Şam'ı Lübnan'ın başkenti Beyrut'a bağlayan karayolu yakınındaki, orduya bağlı 4'üncü tümene ait bir başka askeri noktanın daha vurulduğunu belirtti.

Esed rejiminden ayrılarak muhaliflerin safına geçen bir askeri yetkili, hava saldırılarının başkent Şam'ın 14 kilometre güneyinde yer alan Kiswa kasabasında, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı birliklerin konuşlandığı büyük bir tümeni hedef aldığını iddia etti.

Bölge sakinleri de İran destekli grupların bulunduğu bölgede şiddetli patlamaların yaşandığını aktardı.

Başkent Şam'da ordu güçlerinin dışında Beşşar Esat yönetiminin en büyük destekçisi konumundaki İran Devrim Muhafızları'nın emrindeki yabancı gruplara ait askeri noktalar bulunuyor.

Esed yönetimi, İsrail'in 4 Şubat'ta ülkenin güneyindeki Kuneytra iline, 13 Ocak'ta Suriye'nin doğusundaki Deyrizor'a, 7 Ocak'ta başkent Şam'ın güneyine, 30 Aralık 2020'de de Şam'ın batı kırsalındaki Nebi Habil bölgesine hava saldırıları gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Reuters ajansının haberine göre İsrail, son iki ay içerisinde Suriye'de İran destekli silahlı gruplara yönelik saldırılarını arttırmış durumda.

Son saldırıyla ilgili açıklama yapmayan İsrailli yetkililer, Suriye içerisinde gerçekleştirilen operasyonların genel olarak Tahran'ın bu ülkedeki askeri varlığını sona erdirme amacıyla düzenlendiğini kabul ediyor.

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, sene sonunda yaptığı açıklamada, İsrail'in 2020'de Suriye'de 500'den fazla hedefi vurarak "İran'ın Suriye'deki askeri varlığını yavaşlattığını" söylemişti.

İsrail ordusu Suriye sınırında askeri tatbikat başlattı

Bu arada İsrail ordusu, sürpriz bir şekilde Suriye sınırına yakın noktada askeri tatbikat başlattı.

Ordudan yapılan açıklamada, bölgede hava trafiğinin artacağı ve sık sık patlama seslerinin duyulacağı uyarısında bulunuldu.

Tatbikatın çarşamba gününe kadar devam edeceği belirtilen açıklamada, 'Kuzey cephesindeki savaş senaryolarının simüle edildiği ayrıca hava üstünlüğünü sürdürmek, ülke semalarını korumak, saldırı ve istihbarat toplamak da dahil hava kuvvetlerinin bütün bileşenlerinin test edileceği' dile getirildi.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.