1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. İsrail Savunma Bakanı Azerbaycan'da savunma iş birliğini görüştü
İsrail Savunma Bakanı Azerbaycan'da savunma iş birliğini görüştü

İsrail Savunma Bakanı Azerbaycan'da savunma iş birliğini görüştü

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz Azerbaycan'a bir ziyaret gerçekleştirerek burada üst düzey yetkililerle bölgedeki mevcut gelişmeleri masaya yatırdı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Bakü ile Erivan yönetimlerinin arasının kızıştığı ve İran'ın Ermenistan'da stratejik öneme sahip bir bölgeye konsolosluk açtığı bir dönemde İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz çarşamba günü Azerbaycan'ı ziyaret etti.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada söz konusu ziyaretin güvenlik ve siyasi meseleler üzerinde şekillendiği ifade edildi.

Jeruselam Post'un haberine göre üst düzey İsrailli bir heyetin de Gantz'a eşlik ettiği Azerbaycan ziyaretinde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin geliştirilmesi konusu görüşüldü.

Gantz öncülüğündeki İsrailli heyet ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov'un yanı sıra Devlet Sınır Hizmetleri Başkanı Elçin Guliyev ile bir araya geldi ve sınır hizmetlerinin karargahını ziyaret etti.

Azerbaycanlı yetkililerle yaptığı görüşmelerde İsrail ile Azerbaycan arasındaki stratejik ilişkileri sürdürmenin önemine dikkati çeken Savunma Bakanı Gantz, bölgesel-küresel barışı ve istikrarı sağlamak için çaba harcanmasının mühim bir mesele olduğunu belirtti.

Öte yandan İsrailli ve Azerbaycanlı yetkililer, İbrahim Anlaşmaları sonrasında Orta Doğu'nun jeopolitik seyrinde meydana gelen değişiklikleri ve İsrail'in Türkiye ile gelişen ilişkilerini ele aldı.

Azerbaycan'ın son dönemde İsrail ile özellikle askeri ve savunma alanında iş birlikleri yaparak bu ülkeden silahlı insansız hava araçları temin ettiği biliniyor. Bakü yönetiminin İsrail'den tedarik ettiği, başta kamikaze dronlar olmak üzere insansız hava araçları Ermenistan savaşında etkisini göstermişti.

Kaynak: Mepa News

whtspp.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler