1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İsrail'de Arap blokundan Netanyahu'nun rakibi Gantz'a destek
İsrail'de Arap blokundan Netanyahu'nun rakibi Gantz'a destek

İsrail'de Arap blokundan Netanyahu'nun rakibi Gantz'a destek

İsrail'de yapılan erken seçim sonrası kilit konuma yerleşen partilerinden Ortak Arap Listesi Bloku, Netanyahu'nun en büyük rakibi Benny Gantz liderliğindeki ittifaka desteğini açıkladı.

A+A-

İsrail'de yapılan erken seçim sonrası kilit konuma yerleşen partilerinden Ortak Arap Listesi Bloku, Netanyahu'nun en büyük rakibi Benny Gantz liderliğindeki ittifaka desteğini açıkladı. Böylelikle Netanya'nun Likud partisinden 2 sandalye fazla çıkaran Benny Gantz'ın eli biraz daha güçlenmiş oldu.

İsrail'de 17 Eylül'de tekrarlanan erken seçim sonrası hiçbir partinin hükümeti kuracak çoğunluğu almaması nedeniyle "siyasi çıkmaz" yaşanıyor. Ülkede "Koalisyon hükümetine kim başbakanlık yapacak?" tartışması devam ediyor.

İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden 4 partinin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku pazar günü, Mavi-Beyaz İttifakı Lideri Benny Gantz'a yeni hükümeti kurması için destek verdi.

Seçim sonuçlarına göre Ortak Arap Listesi, 120 sandalyeli İsrail parlamentosu Knesset için 13 milletvekili çıkararak parlamentonun en büyük 3. grubunu oluşturmuştu.

Liste'nin desteğiyle Gantz'ın liderlik ettiği merkez sol blokun kazandığı sandalye sayısı 57'ye çıktı. Sağ kanata liderlik eden Başbakan Netanyahu'nun ise şu an için 55 sandalyesi bulunuyor.

Arap ittifakının Gantz'a destek vermesinin ardından gözler Eski Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın 8 milletvekili çıkaran partisine çevrildi. Lieberman, henüz Gantz ya da Netanyahu'ya yönelik destek açıklaması yapmadı.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler