İsrail'de erken seçim bitti: Bundan sonra ne olacak?

İsrail'de erken seçim bitti: Bundan sonra ne olacak?

İsrail'de son altı ay içerisinde iki kez tekrarlanan ancak her iki seçimde de salt çoğunluğu sağlayamayan mevcut Başbakan Binyamin Netanyahu, görevde kalıp kalamayacağını görmek için günler hatta haftalarca beklemek durumunda.

İsrail'de son altı ay içerisinde iki kez tekrarlanan ancak her iki seçimde de salt çoğunluğu sağlayamayan mevcut Başbakan Binyamin Netanyahu, görevde kalıp kalamayacağını görmek için günler hatta haftalarca beklemek durumunda.

İsrail'de 17 Eylül'de yinelenen erken genel seçimde hiçbir partinin tek başına iktidara gelmek için yeterli milletvekili sayısına ulaşamaması koalisyon senaryolarını yeniden gündeme getirdi.

İsrail Seçim Komisyonu oyların yüzde 90'dan fazlasının sayıldığını duyurdu.

Partilerin sandalye dağılımı

Son veriler ışığında eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz'ın liderliğini yürüttüğü Mavi Beyaz İttifakı parlamentoda 32 milletvekili ile temsil edilecek. Mavi Beyaz İttifakı kesin olmayan bu sonuçlarla lider konumunda.

Netanyahu'nun başında bulunduğu Likud Partisi ise 31 sandalye kazanıyor ve ikinci sırada yer alıyor.

İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden 4 partinin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku, 12 milletvekili çıkararak üçüncü parti konumuna yükseldi.

Kesin olmayan sonuçlara göre İsrail Evimiz Partisi 9, Şas 9, Birleşik Tevrat 8, Yamina 7, İşçi Partisi 6, Demokratik Birlik İttifakı ise 5 milletvekilliği elde ediyor.

Sol blok yıllar sonra sağ bloku geride bırakıyor

Gantz'ın başını çektiği merkez ve sol blok 56, Netanyahu'nun önderliğindeki sağ blok ise toplamda 55 sandalyeye sahip görünüyor.

Likud'la birlikte Knesset'te varlık gösterecek sağ parti sayısı 4. Keza Mavi-Beyaz İttifakı'nın başını çektiği sol blok da 4 parti ile hareket ediyor.

Bununla birlikte hükümet kurmak için gerekli 61 sandalye sayısına Gantz ne de Netanyahu ulaşamıyor.

Gantz: Netanyahu ile 'Büyük İttifak'a kapılarımız kapalı

Gantz daha önce yaptığı açıklamada Netanyahu ile 'Büyük İttifak'a kapılarının kesinlikle kapalı olduğunu bildirmişti.

Gantz, hakkında en az 3 yolsuzluk iddiası bulunan Netanyahu ile görüşmek için 'aklanması' şartını koşuyor.

Lieberman'ın İsrail Evimiz Partisi kilit konumunda

Öte yandan 3 sağ partinin de desteğini almasına kesin gözüyle bakılan Netanyahu'nun koltuğunu koruyabilmesi için İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Lieberman'ı razı etmesi gerekiyor.

Lieberman ise Netanyahu hükümetinin düşmesindeki kilit isim.

Ayrıca Netanyahu'nun Avigdor Lieberman'ı ikna edip edemeyeceği henüz belli değil.

Zira Lieberman, Likud'un geleneksel müttefiki konumundaki ultra ortodoks partilerin içinde bulunduğu bir ittifaka kesinlikle 'hayır' diyor.

Koalisyon hükümeti kurma süreci

Bu arada koalisyon hükümetinin kurulmasına yönelik süreç İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in, meclise girmesine kesin gözüyle bakılan 9 partinin heyetleriyle yapacağı ayrı ayrı görüşmelerle başlayacak.

Revlin, meclise giren partilere kimin liderliğinde koalisyon hükümetine katılmayı düşündüklerini sorduktan sonra, koalisyonu kurmaya en yakın gördüğü adaya yeni hükümeti kurma görevini verecek.

Görevi alan parti liderinin 28 gün içinde koalisyon hükümetini kurması gerekiyor.

Ancak hükümeti kurmakla görevlendirilen parti liderine talep etmesi halinde 2 hafta ek süre verilecek.

Söz konusu parti lideri verilen ek sürede de koalisyon hükümetini kurmayı başaramazsa, Cumhurbaşkanı koalisyon hükümetini kurmaya aday diğer parti liderini görevlendirecek.

Seçimlerin yenilenmesi

Koalisyon görüşmeleri başarısızlığa uğrarsa meclisin önünde tek seçenek olarak yeniden seçimlere gitmek kalıyor.

Biri 9 Nisan, diğeri de dün olmak üzere bu yıl içinde iki defa erken seçime giden ülkede hiçbir partinin seçmeni üçüncü defa sandık başına gitmeye sıcak bakmadığı ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Rivlin, dün sabah yaptığı açıklamada, üçüncü kez erken seçime gidilmemesi için elinden gelen her şeyi yapacağını söylemişti.

Liberman da üçüncü kez bir erken seçim istemediklerini dile getirmişti.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.