İsrail'le normalleşen Sudan'a finansman desteği

İsrail'le normalleşen Sudan'a finansman desteği

Sudan İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini hedefleyen ve İbrahim Anlaşması (Abraham Accord) adı verilen mutabakatı Amerika Birleşik Devletleri ile imzaladığını duyurdu.

Sudan İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini hedefleyen ve İbrahim Anlaşması (Abraham Accord) adı verilen mutabakatı Amerika Birleşik Devletleri ile imzaladığını duyurdu. ABD, Sudan'ın Dünya Bankası'na olan borçlarını ödemesi için yıllık 1 milyar doların üzerinde kredi imkanı sağladı.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, anlaşmanın Adalet Bakanı Nasreddin Abdulbari ile Hartum'da bulunan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında imzalandığı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump geçtiğimiz aylarda bir dizi Arap ülkesi ile İsrail arasındaki ilişkilerin düzelmesi için arabulucuk yapmış ve bu ülkelere bazı imtiyazlar tanıyarak ilişkilerin düzelmesini kabul etmelerini sağlamıştı.

Sudan'ın da İsrail'le ilişkileri normalleştirme kararı aldığı iki ay önce Başkan Trump tarafından duyurulmuştu. Sudan'dan önce Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas da İsrail ile diplomatik anlaşmalar imzalamıştı.

İbrahim Anlaşmaları Trump'ın Orta Doğu politikasındaki en büyük başarısı olarak nitelendirilse de anlaşmayı imzalayan ülkelerin coğrafi olarak İsrail'den uzak ülkeler olması bunun Arap ülkeleri ve İsrail arasındaki krizin çözümüne katkısının sınırlı olacağı da dillendiriliyor.

Sudan hükümeti, Dünya Bankası’na borçlarını ödemek için ABD Hazine Bakanlığı ile yıllık 1 milyar doların üzerinde kredi imkanı sunan mutabakat zaptını imzaladı.

Sudan Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ABD’nin Sudan’ı terörü desteleyen devletler listesinden çıkarma kararının ardından bir günlük resmi ziyaret kapsamında başkent Hartum’a gelen ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Sudan Maliye Bakanı Hibe Muhammed Ali ile bir araya geldi.

İki bakan, Sudan'ın Dünya Bankası’na borçlarını ödemesi için ABD Hazine Bakanlığı ile yıllık 1 milyar doların üzerinde kredi imkanı sunan mutabakat zaptını imzaladı.

Açıklamada uluslararası finansmanın, geçiş hükümetinin hayata geçirdiği reformlarla bağlantılı olarak ekonomik istikrarın sağlanması için önemli destek olacağı belirtildi. Açıklamada mutabakat zaptının imzalanmasının ABD’nin Sudan’daki ekonomik istikrar, barış ve demokratik dönüşüme desteğinin göstergesi olduğu da kaydedildi

Ekonomisini yeniden ayağa kaldırmak için çabalayan Sudan hükümeti, ekonomik reformlar kapsamında, akaryakıt ve elektrikteki devlet desteğini kaldırmış, birçok kalemde yeni vergilendirme ve zam kararı almıştı.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, Başbakan Abdullah Hamduk ve ekonomiden sorumlu üst düzey yetkililerle ekonomik durum, ABD’nin Sudan'a sağlayacağı yardım, Sudan'ın dış borçlarının silinmesi ve bir dizi ortak sorunu masaya yatıracak.

Sudan’ın 60 milyar doları aşan dış borcu, ülkenin kalkınmasının önündeki en büyük engellerden birisi olarak görülüyor.

ABD, Sudan geçiş yönetiminin ekonomik, siyasi ve toplumsal alanda çok sayıda reformu gerçekleştirmesi sonrası, geçen aralık ayında Sudan'ı ABD’nin terörü destekleyen devletler listesinden çıkarmış ve "egemen dokunulmazlığı yasası"nı onaylamıştı.

Bu kararların ardından Washington, Sudan'ın Dünya Bankası'na borçlarının ödenmesine yardımcı olmak için bankaya 1 milyar dolarlık kredi vereceğini açıklamıştı.

ABD İhracat-İthalat Bankası (EXIM) Başkanı Kimberly Reed'in de Sudan'ın dünya bankacılık sistemine dönüşünü görüşmek üzere yarın Hartum'a gelmesi bekleniyor.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.