Netanyahu BAE'yi ziyaret ediyor

Netanyahu BAE'yi ziyaret ediyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi sonrası perşembe günü ilk kez bu ülkeyi ziyaret edecek.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu genel seçimlere iki hafta kala Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi sonrası perşembe günü ilk kez bu ülkeyi ziyaret edecek.

Arap ülkeleri ile İsrail arasında devam eden normalleşme sürecinde önemli bir adım daha atılıyor. Geçen yılın eylül ayında ABD eski Başkanı Donald Trump'ın arabuluculuğunda ilişkileri normalleşme sürecine giren BAE ile İsrail arasında yeni bir sayfa açılıyor.

Normalleşme kapsamında İsrail Başbakanı Netanyahu'nun perşembe günü ilk kez resmi olarak BAE'yi ziyaret edeceği öğrenildi. İsrail yerel medyasında çıkan haberlere göre Netanyahu ziyaret kapsamında başkent Abu Dabi Havalimanı'nda BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile bir araya gelecek. İsrail Başbakanı ziyaretin hemen akabinde Kudüs'e dönerek Covid-19 salgıyla mücadele konulu bir görüşme yapmak için Macaristan Başbakanı Victor Orban'ı ağırlayacak.

Netanyahu'nun BAE ve Bahreyn'i şubat ayında ziyaret etmesi bekleniyordu. Ancak Covid-19 salgınında vaka sayılarının artması sonrası bu görüşmeler Tel Aviv hükümeti tarafından iptal edilmişti.

Söz konusu görüşmenin 23 Mart'ta yapılacak seçimlere sayılı günler kala yapılması dikkati çekiyor. 2009 yılından bu yana Başbakanlık koltuğunda oturan Netanyahu'nun siyasi kariyeri, hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları ve yargı süreci döneminde büyük yara aldı. Netanyahu son 2 senede yapılan 4 genel seçimde de koltuğunu korumayı başarmıştı.

İsrail ile BAE, 15 Eylül 2020'de Beyaz Saray'da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalamıştı.

İsrail'in Arap ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirme süreci 42 yıl içinde Mısır ve Ürdün ile sınırlıydı. 2020'de bu ülkeler arasına BAE dışında Bahreyn, Sudan ve son olarak Fas dahil oldu.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.