1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İstanbul Valiliği'nin Suriyelilere tanıdığı süre bugün doluyor
İstanbul Valiliği'nin Suriyelilere tanıdığı süre bugün doluyor

İstanbul Valiliği'nin Suriyelilere tanıdığı süre bugün doluyor

Farklı şehirlere kayıtlı sığınmacıların şehri terk etmesi için İstanbul Valiliği'nin verdiği süre bugün sona eriyor.

Independent Türkçe
A+A-

İstanbul'da yaşayan ancak geçici koruma kaydı farklı şehirlerde bulunan Suriyeli savaş göçmenlerine kayıtlarının bulunduğu şehirlere dönmeleri için verilen süre bugün doluyor.

Valilik, geçen ay yaptığı açıklamada kaydı başka şehirlerde bulunun Suriyeli sığınmacıların 20 Ağustos'a kadar İstanbul'u terk etmeleri gerektiği yönünde uyarıda bulundu. Açıklamada ayrıca bu süre sonunda geri dönmediği tespit edilen Suriyelilerin, İçişleri Bakanlığı talimatı gereği kayıtlı oldukları illere sevk edileceği duyurulmuştu.

Kaydı farklı şehirlerde bulunan ya da hiç kaydı olmayan çok sayıda Suriyelinin geçtiğimiz ay İdlib, Azez veya Afrin'e sınır dışı edildiği biliniyor.

Sistematik sınır dışıların durduğu ifade edilse de yeniden başlayıp başlamayacağına yönelik bir bilgi yok.

Yeni sorunlar kapıda

Yeni uygulama İstanbul'da kayıtsız Suriyelileri farklı şehirlere gönderecek olsa da yeni sorunları beraberinde getirecek.

Onlardan biri sığınmacıların aile bütünlüklerin bozulacak olması. Farklı şehirlere kayıtlı anne, baba, çocuk ve torunların bulunduğu ve bu şekilde olan göçmenlerin farklı şehirlere dağılmak zorunda olacağı ifade ediliyor.

Bir diğer sorun ise sığınmacıların yeni şehirlere uyum sağlayıp sağlayamayacağı noktasında. Şehri terk etmek zorunda olan göçmenlerin önemli bir kısmı yaklaşık 7 yıldır İstanbul'da yaşıyordu. 

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler