İsviçre AB ile müzakereleri sonlandırdı

İsviçre AB ile müzakereleri sonlandırdı

İsviçre, Avrupa Birliği (AB) ile yürüttükleri işbirliği çerçeve anlaşması müzakerelerini sonlandırdıklarını açıkladı.

İsviçre, Avrupa Birliği (AB) ile yürüttükleri işbirliği çerçeve anlaşması müzakerelerini sonlandırdıklarını açıkladı. Taraflar yedi yıldır sürdürülen müzakerelerde ikili ilişkilerin güncelleştirilmesini amaçlıyordu.

İsviçre hükümeti, en büyük ticaret ortağı AB ile 2014 yılından beri müzakere ettiği ve ilişkileri düzenleyen 120'nin üzerinde ikili anlaşmanın yerini alması planlanan çerçeve anlaşması müzakerelerini, serbest dolaşım, kamu desteklemeleri, vatandaşlık hakları ve ücretler gibi çeşitli konulardaki "önemli farklılıklar" nedeniyle bitirme kararı aldığını açıkladı.

AB Komisyonundan yapılan açıklamada ise, İsviçre hükümetinin "tek taraflı" kararının üzüntüyle karşılandığı bildirildi.

Anlaşma müzakerelerinde son yıllarda önemli ilerleme sağlandığı ifade edilen açıklamada, çerçeve anlaşmasının ikili ilişkileri geliştirmek üzere bir temel oluşturmayı amaçladığı kaydedildi.

İsviçre, AB tek pazarına adil ve eşit erişim istiyor

AB tek pazarında adil ve eşit koşullarla erişim sağlanması için anlaşma arayışındaki İsviçre tek pazarda aynı kurallara ve yükümlülüklere uymasını istiyor.

İsviçre Federal Konseyi'nden yapılan açıklamada taraflar arasındaki önemli görüş ayrılıklarının giderilemediği ve bu nedenle anlaşma imzalanabilmesi için gerekli şartların oluşmadığı bildirildi. Görüş ayrılığının en belirgin olduğu alanlar arasında ücret koruması ve devlet yardımı olarak öne çıktı.

İsviçre tarafı müzakere edilen çerçeve anlaşmasında, serbest dolaşım, sosyal haklar, ülkedeki AB vatandaşlarının ücretleri ve kamu desteklemeleri konularında değişiklikler talep ediyordu.

AB ise bu konuların tek pazarın temelinde yer aldığı ve tartışılamayacağı görüşündeydi.

Müzakerelerin sonuçsuz kalmasının tamamen AB üyesi ülkelerle komşu olan İsviçre'nin ihracatını olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Rakamlarla AB-İsviçre ticari ilişkileri

Avrupa Komisyonu'ndan elde edilen rakamlar İsviçre'nin Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'den sonra AB'nin dördüncü büyük ticaret ortağı olduğunu ortaya koyuyor. İsviçre AB'nin ihracatının yüzde 6,9'unu, ithalatının ise yüzde 5,7'sini oluşturuyor.

Öte yandan AB İsviçre'nin en büyük ticaret ortağı konumunda. AB ticari açıdan İsviçre'nin ihracatının yüzde 42'sine, ithalatının ise yüzde 50'sine tekabül ediyor.

AB ile İsviçre arasında ilk serbest ticaret anlaşması 1972 yılında imzalandı. Bu anlaşma, başka bir ikili anlaşma içeren paketle birlikte 1999 yılında sona ermişti.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.