İtalya, BAE ve Suudi Arabistan'a silah satmayacak

İtalya, BAE ve Suudi Arabistan'a silah satmayacak

İtalya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile varılan silah satış anlaşmalarını 'Yemen'de kullanılması nedeniyle iptal etti.

İtalya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile varılan silah satış anlaşmalarını 'Yemen'de kullanılması nedeniyle iptal etti.

Barış ve Silahsızlanma Ağı'ndan (Rete italiana pace e disarmo) cuma günü yapılan duyuruda, Roma hükümetinin perşembe günü Suudi Arabistan ve BAE ile silah satışına ilişkin anlaşmaları iptal eden kararnameye imza attığı belirtildi.

İptal kararı ile, daha önce satışı hakkında anlaşma imzalanan 12 bin 700 bombanın Suudi Arabistan'a sevki yapılmayacak.

Silah satışı iptal kararnamesi, daha önce 2019'da askıya alınan 6 silah satış lisansını da kapsıyor.

Bu lisanlar arasında 2016 yılında Renzi hükümeti sırasında Suudi Arabistan ile varılan 411 milyon euro değerindeki 20 bin uçak bombasının satışı da yer alıyor.

Önergeyi Aralık 2020'de meclise taşıyan vekillerden Demokratik Parti üyesi Lia Quartapelle, iptal kararını, "Silahlanma karşıtı örgütler uzun zamandır Yemen'de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekiyordu. Kararın, ABD'de Joe Biden yönetiminin aynı yönde aldığı tedbir ile eşzamanlı olması da sevindirici. Bu ortak vizyon, ABD ile birlikte Akdeniz'de dengeli bir şekilde barışın tahsis edilmesinde bize yardımcı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Sivil toplum örgütü, satış anlaşması iptali kararını, 1990 yılında yürürlüğe giren silah ihracatına ilişkin kanun çerçevesinde bir ilk olması nedeniyle 'tarihi' olarak tanımladı.

Suudi Arabistan'a silah satışının durdurulması için Barış ve Silahsızlanma Ağı ile işbirliği yapan, aralarında, Uluslararası Af Örgütü İtalya şubesi (Amnesty International Italia), Sınır Tanımayan Doktorlar ve Save the Children İtalya'nın bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü kararla ilgili memnuniyetlerini duyurdu.

Kaynak: Euronews

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.