"Kafeler açılacak, maskesiz hayat yakın"

"Kafeler açılacak, maskesiz hayat yakın"

Kabine toplantısı öncesinde Reuters'a konuşan yetkili, kafe ve restoranların açılacağını, pazar günü kısıtlamaların devam edebileceğini, açık alanda maske yasağının gevşeyebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak olan kabine toplantısında koronavirüsü tedbirlerinin gevşetilmesine yönelik karar çıkması bekleniyor. toplantıdan önce İngiliz haber ajansı Reuters'e konuşan üst düzey bir yetkili alınacak kararlara ilişkin ipuçları verdi. 

İsmini açıklamayan yetkili, “Bugünkü kabine toplantısının en önemli gündemi korona virüsü tedbirlerine yönelik atılacak normalleşme adımları olacak. Öncelikle uzun zamandır beklenen cafe ve restaurantların açılması yönünde karar alınması bekleniyor. Bilim Kurulu’nun da tavsiyesi bu yönde. 60.000’den yaklaşık 7.000 civarına kadar düşen günlük vaka sayıları buna imkan veriyor. Akşam saat 21:00 olan kapanma saatleri biraz daha ileri alınabilir. Çünkü işletmeler de bundan sıkıntı duyuyor” dedi.

Yetkili, spor salonları ve halı sahalar gibi kapatılan işletmelerin yeniden açılmasının da planladığını belirtirken okullarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Okulların açılması konusu en kritik alanlardan biri. Bu konuda iki farklı görüş var. İlki açılması ve 2 Temmuz’da yaz tatiline girilmesi; diğeri de vaka sayıları düşerken bulaşa neden olabilecek okulların kapalı kalması yönünde. Sonuçta bu yıl eğitim-öğretim açısından neredeyse tamamlandı. Kabine toplantısında buna da karar verilecek.” 

Yetkili, haftasonu kısıtlamaların bir güne düşebileceğini, Cumartesi günleri kısıtlamanın kalkabileceğini ama Pazar günlerinin devam edebileceğini vurguladı.

“Bu dönemde aşılamanın artırılması yönünde bir çaba olacak” diyen yetkili, “Biontech desteğiyle aşı açısından tamamen sıkıntı ortadan kalkacak. Yakın zamanda açık alanda maskesiz hayatın başlaması ihtimali var” dedi.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.