1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kalın ile Sullivan arasında telefon görüşmesi
Kalın ile Sullivan arasında telefon görüşmesi

Kalın ile Sullivan arasında telefon görüşmesi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la telefonda görüştü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la telefonda görüştü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne yazılı açıklamasında, Başkan Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 14 Haziran’da yapılan görüşmenin ardından Sullivan ve Kalın’ın bir dizi bölgesel konuyu ele aldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, görüşmede ikili ilişkilerin seyri ele alındı, Afganistan başta olmak üzere Suriye, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs özelinde bölgesel gelişmeler değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında NATO Zirvesi marjında gerçekleşen pozitif görüşme sonrası yapıcı ve stratejik iş birliğinin devam ettirilmesi konusunda mutabık kalındı.

Türkiye'nin bölgesel konularda ve küresel meselelerde barış ve istikrarın sağlanması için uluslararası toplumla iş birliği içinde çabalarını sürdürmekte kararlı olduğu ifade edildi.

Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi S-400’leri satın alması, ABD’nin Suriye’de YPG’ye verdiği destek ve son olarak Biden’ın 1915 olaylarını soykırım olarak değerlendirmesi iki ülke ilişkilerinde gerilime neden olurken Erdoğan ve Biden Brüksel’deki NATO zirvesi kapsamında 14 Haziran’da 46 dakika baş başa görüşmüş, daha sonra da heyetler arası görüşmeler yapılmıştı.

Bu görüşmelerin ikili ilişkilere ivme kazandıracağı yorumları yapılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında Biden’la “son derece samimi ve verimli bir görüşme” yaptıklarını ifade etmiş ve “Uzun süreli dostluğumuz olan Biden’la kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk” demişti.

Erdoğan, “İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık” diye konuşmuştu.

Erdoğan, ABD ile S-400 geriliminin görüşmede nasıl gündeme geldiğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, ABD’nin kendilerine Patriot sistemini vermemesi üzerine S-400 almak durumunda kaldıkları mesajını yinelemiş ve “S-400 konusunda bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan’a ifade ettim” demişti.

ABD’nin Afganistan’dan Ağustos sonuna kadar askerlerini çekecek olması ve Türkiye’nin Kabil’deki uluslararası havaalanının güvenliğini devralması durumu son dönemde iki ülke arasındaki gündemin önde gelen başlıklarını oluşturuyor.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler