1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Kanada Yahudilerden özür diledi
Kanada Yahudilerden özür diledi

Kanada Yahudilerden özür diledi

Kanada Başbakanı Trudeau, 1939 yılında Nazi Almanyası'ndan kaçıp Kanada'ya sığınan Yahudi mültecilerin reddedilmesinden dolayı resmen özür diledi.

A+A-

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 1939 yılında Nazi Almanyası'ndan kaçarak Kanada'ya sığınan Yahudi mültecilerin geri çevrilmesi nedeniyle resmen özür diledi.

Trudeau, çarşamba günü Kanada Parlamentosu'nda, Mayıs 1939'da Hamburg'dan yola çıkarak Nazi rejimiden kaçan MS St. Louis gemisindeki 907 Yahudi'nin reddedilmesi hakkında ülkesi adına özür diledi.

Kanada Başbakanı mesajında "907 Alman Yahudisi'nden ve ailelerinden Kanada'nın katılığı nedeniyle özür diliyoruz. MS St.Louis kurbanları ve aileleri bu olayı asla unutmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Nazi rejiminden kaçan 907 Yahudi, Kanada tarafından reddedildikten sonra Avrupa'ya geri dönmek zorunda kalmıştı. Yolcularının yaklaşık yarısı İngiltere, Hollanda, Fransa ve Belçika tarafından kabul edildi ancak bir bölümü Almanya'ya iade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler