1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Kayıp Interpol Başkanı için Çin'den açıklama bekleniyor
Kayıp Interpol Başkanı için Çin'den açıklama bekleniyor

Kayıp Interpol Başkanı için Çin'den açıklama bekleniyor

Interpol Genel Sekreteri Stock, kayıp Başkan Hongwei Meng ile ilgili Çinli yetkililerden bilgi talebinde bulundu.

AA
A+A-

Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Genel Sekreteri Jürgen Stock, 29 Eylül'den bu yana kayıp olan Başkan Hongwei Meng ile ilgili Çinli yetkililerden açıklama istediklerini kaydetti. Pekin hükümeti ise konu hakkındaki sessizliğini koruyor.

Stock, Interpol'ün sosyal medya ağları üzerinden kısa bir bildiri yayımladı.

Bildiride, eylül sonunda Çin'e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında kaybolan Başkan Meng'in durumuyla ilgili Çin yönetiminden resmi bir açıklama talebinde bulunulduğu ifade edildi. Interpol Genel Sekreteri Stock, Çin yönetiminden, Başkan'ın durumu hakkında resmi bir yanıt beklediklerini, Meng'in hayatından endişe duyulduğunu vurguladı.

Fransa polisinin soruşturması sürüyor

Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Interpol'ün Başkanı Meng'in kayıp olduğu dün duyurulmuş ve bununla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirilmişti.

Çin'e giden Meng, 29 Eylül'den beri kayıp

Interpol Başkanı seçilmeden önce Çin Komünist Partisi'nde önemli görevler üstlenen Meng'in ülkesini ziyaret etmek üzere 29 Eylül'de Fransa'yı terk ettiği ve bu tarihten beri kendisinden haber alınamadığı ifade edilirken, Meng'in eşi ve çocuklarının Fransız makamlarıyla iletişime geçtiği ve adli polise ifade verdiği belirtilmişti.

Meng'in Çin'de gözaltına alındığı iddia ediliyor

Çin medyasından gelen iddia ise, gözleri bu ülkeye çevirdi. South China Morning Post gazetesi , kayıp başkanın Çin'de gözaltına alındığını iddia etti.

Gazetenin, adını açıklamadığı kaynağına dayandırdığı haberine göre, Meng, Çin'e iner inmez sorguya alındı.

Çin hükümeti ise sessizliğini koruyor. 

Meng, 2016'da Interpol Başkanı olduğunda bu göreve seçilen ilk Çinli olmuştu. İnsan hakları grupları, Pekin hükümetine yakın olması nedeniyle Meng'in Interpol'e başkan seçilmesine karşı çıkmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler