Keşmir'de Hint askerlerine saldırı: İkisi rütbeli 8 ölü

Keşmir'de Hint askerlerine saldırı: İkisi rütbeli 8 ölü

Hindistan’ın Cammu Keşmir bölgesinde çıkan çatışmalarda en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Hindistan’ın Cammu Keşmir bölgesinde Hint güvenlik kuvvetleri ile direnişçiler arasında son iki gün içinde çıkan çatışmalarda en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Euronews'in haberine göre, bölgenin kuzey kesimindeki Handwara yakınlarında 5 Hint askeri ve iki direnişçinin çatışmalarda ölmesinin ardından, pazartesi günü yine iki grup arasında çıkan silahlı çatışmada 3 Hint yerel polis mensubu öldü.

Çatışmalarda ölen Hint askerlerinden birinin albay, birinin ise binbaşı rütbesinde olduğu öğrenildi.

Albay Ashutosh Sharma, özellikle Keşmir'de faaliyet gösteren ve direnişçilere karşı özel olarak yetiştirilen "Rashtriya Rifles" adlı birliğin taburlarından olan 21'inci Tabur olarak bilinen "Muhafız Tugayı"nın komutanlığı görevinde bulunuyordu.

Öldürülen binbaşının ismi de Binbaşı Anuj Sood olarak açıklandı.

Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılması

Cammu Keşmir, İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Ancak milliyetçi Hindistan Halk Partisi (BJP) yönetimi, Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370'inci maddesini 5 Ağustos 2019'da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı.

Buna göre Yeni Delhi, bölgeyi, 31 Ekim 2019'da merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh "Birlik Toprağı" olarak ikiye ayırdı.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.